Konu:CHP GRUBU OLARAK, CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA YAPILAN SALDIRIYI VE CHP GRUP TOPLANTISI YAYINININ SANSÜRLENMESİ NEDENİYLE MECLİS BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK'İ KINADIKLARINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:73
Tarih:08/04/2014


CHP GRUBU OLARAK, CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA YAPILAN SALDIRIYI VE CHP GRUP TOPLANTISI YAYINININ SANSÜRLENMESİ NEDENİYLE MECLİS BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK'İ KINADIKLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, yerel seçimlerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün normal çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, bugün tüm siyasi parti gruplarının grup toplantısı vardı. Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısı saat 13.30'da başlayacakken toplantı salonuna gitmekte olan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na toplantı salonunun giriş koridorunda bir kişi tarafından münferit bir saldırıda bulunulmuştur.

Türkiye'de toplumun her zamankinden daha çok huzura, sükûnete ihtiyacı olduğu bir süreçte bu saldırı, tamamen siyaseti gerginleştirmek ve bu gerginlikten birtakım çıkar sağlamayı amaçlayan birtakım kişiler ve gruplar tarafından yapılmıştır diye düşünüyorum. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Cumhuriyet Halk Partisiyle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır, parti dışından bir kimliği olduğu şu ana kadarki bize ulaşan bilgilerden ulaştığımız sonuçtur.

Her şeyden önce, bu saldırıyı Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu saldırılar Cumhuriyet Halk Partisinin yürütmekte olduğu demokrasi, hak ve özgürlük mücadelesini sonuçlandırmasına engel olmayacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine önem veren, şiddeti dışlayan, onu kınayan politikasına yılmaz bir şekilde devam edecektir.

Bu vesileyle dikkatimi çeken ve kınamak istediğim bir konuyu da Parlamentonun ve Başkanlık Divanının bilgisine sunmak istiyorum. Meclis televizyonu siyasi parti grup toplantılarını yayınlamak zorundadır. Bugünkü grup toplantısında Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması gecikmeli olarak verilmiştir. Grup toplantısını ben yönettim, benim konuşmamı vermemiştir, benden sonra Sayın Genel Başkanın yapmış olduğu konuşmanın da başlangıçtaki bir bölümünü vermemiştir.

Sayın Meclis Başkanı -artık "Sayın" demeyeceğim- Cemil Çiçek bu yetkisini nereden almaktadır? Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısını sansürleme yetkisini Cemil Çiçek nereden almaktadır? Onun, bu Meclisi soruşturma önergelerinde ne kadar politize ettiğini gördük ancak bizim sesimizi kısmak gibi bir hakkı eğer Meclis Başkanı kendisinde görüyor ise bu hakkı hiçbir zaman kullanamayacaktır. Cemil Çiçek'i Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak şiddetle kınıyoruz. (CHP sıralarından alkışlar) Cemil Çiçek, bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisine gelip açıklama yapmak zorundadır. Daha önce buradan yapmış olduğumuz, kürsüden yapmış olduğumuz konuşmaları kısmak gibi bir hakkı kendisinde gören, grup toplantısını vermeyen, bizlerin konuşmalarını sınırlandıran Cemil Çiçek, bu Parlamentoya Meclis Başkanı olarak yakışmamaktadır.