Konu:OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRI ÖNERGESİNİN KONUSUNUN FEZLEKELERİN OKUNMASI OLDUĞUNA VE GİRESUN MİLLETVEKİLİ NURETTİN CANİKLİ'NİN YAPTIĞI AÇIKLAMASINDAKİ BAZI İFADELERİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:72
Tarih:19/03/2014


OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRI ÖNERGESİNİN KONUSUNUN FEZLEKELERİN OKUNMASI OLDUĞUNA VE GİRESUN MİLLETVEKİLİ NURETTİN CANİKLİ'NİN YAPTIĞI AÇIKLAMASINDAKİ BAZI İFADELERİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; konu usul tartışmasıyla geçiştirilemeyecek, ona feda edilemeyecek kadar açıktır. Bugüne kadarki Meclis uygulamaları açıktır, hepsinin örneklerini getirdim, arzu eden arkadaşlara verebilirim.

BAŞKAN - Efendim, biz de görüşümüzü söyleyeceğiz.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Elbette söyleyeceksiniz yani ne söyleyeceğinizi tahmin ediyorum ama söylediğinizde bir daha değerlendiririz. Biz olağanüstü toplantı çağrısını yapmışız. Toplantının, toplantı çağrısının gündemi fezlekelerin okunması; siz bunu değiştirme hakkına sahip değilsiniz. Eğer soruşturmanın gizliliği nedeniyle fezlekelerin okunmaması gibi bir düşünceniz var ise çağrıyı yapmayacaksınız o zaman ya da bu çağrıyı düzeltmemizi isteyeceksiniz; çağrıyı yaptıktan sonra bunu değiştirme hakkına sahip değilsiniz, bu mümkün değildir, İç Tüzük buna izin vermiyor.

İkincisi, Sayın Canikli'nin söylediğine kargalar bile güler. 4 bakan hakkında soruşturma açılması için dilekçe vermişler.

NURETTİN CANİKLİ (Giresun) - Verdi, verdi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Yani, Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplantıya çağırılmış, çağırmışız, bütün muhalefet partileri gelmiş, bağımsızlar gelmiş -gelen, katılan tüm muhalefet partilerine ve bağımsız milletvekili arkadaşlarımıza buradan çok teşekkür ediyorum- olağanüstü, tarihî, önemli bir gün yaşıyoruz, böyle bir gündemde konu fezlekeler, bakanların işledikleri iddia edilen suçlar ve 4 bakan dilekçe veriyor. Bugüne kadar niye beklemişler acaba?

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - Siz bugüne kadar niye beklediniz, açmadınız?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Yani, 17 Aralık operasyonu başladıktan sonra 25'ine kadar Başbakan neden onları görevde tutmuş acaba? 25'inde ikinci operasyon başlayınca mı onların görevden ayrılma zorunluluğu ortaya çıktı?

OKTAY VURAL (İzmir) - Haram para aklamacı Rıza için oy kullanıyor ya.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Eğer Adalet ve Kalkınma Partisinin, Hükûmetin bu fezleke dosyalarının açılmasından bir endişesi olmasaydı...

ÜNAL KACIR (İstanbul) - Sayın Başkan, bu kürsü neye yarıyor?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - ...kendilerine güvenseydiler bu dosyalar açılırdı.

ÜNAL KACIR (İstanbul) - Bu usul ne usulü?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Kendilerine güvenemiyorlar, bakanların, Başbakanın işlediği iddia edilen suçların delilleri bu dosyada çünkü. Bu dosyaların Parlamentonun, milletin bilgisine sunulmasından korkuyorsunuz, korkmayanlar "Hadi açıyoruz." derler. 4 bakan dilekçe vermiş de, soruşturma istemişler de, buna herkes güler. (CHP sıralarından alkışlar)