Konu:MANİSA MİLLETVEKİLİ SELÇUK ÖZDAĞ'IN 562 SIRA SAYILI KANUN TASARISI'NIN 12'NCİ MADDESİYLE İLGİLİ ÖNERGE ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:69
Tarih:27/02/2014


MANİSA MİLLETVEKİLİ SELÇUK ÖZDAĞ'IN 562 SIRA SAYILI KANUN TASARISI'NIN 12'NCİ MADDESİYLE İLGİLİ ÖNERGE ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; mızrak çuvala sığmıyor. 17 Aralıktan bu yana...

(AK PARTİ ve CHP sıraları arasında karşılıklı laf atmalar)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen biraz sessiz olalım, Grup Başkan Vekiliniz de konuşuyor.

Sakin olunuz lütfen.

Buyurunuz Sayın Hamzaçebi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Baştan alıyorum efendim.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen, biraz sessiz olursak duyabileceğiz.

Buyurunuz Sayın Hamzaçebi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; mızrak çuvala sığmıyor. Suçüstü yakalandınız. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Haydi oradan ya!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Şimdi, on yıl, yirmi yıl, otuz yıl geriye gitmek suretiyle bir şeyler bulmaya çalışıyorsunuz. Şimdi, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Amerikan Büyükelçisiyle yediği yemekten söz etti biraz önce burada tarih bilmeyen bir milletvekili.

MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ (Adana) - Durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - 2002'de seçimler yapıldı, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar oldu. Sayın Tayyip Erdoğan daha başbakan değil, soluğu Amerika'da aldı. 1 Mart tezkeresi için Amerika Başkanından talimatı alacak, buraya gelecek. Daha hiçbir sıfatı yok, hiçbir sıfat yok. Tayyip Erdoğan Amerika'da bir otele gidiyor, otel odasına gidiyor. Orada Amerika Başkanıyla değil, bakanlarla değil, Başkanın danışmanlarıyla buluşuyor.

GÜLAY DALYAN (İstanbul) - Karıştırdın, kendi Genel Başkanınla karıştırdın.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Türkiye Cumhuriyeti'ni bu kadar aşağılatmaya hiçbir başbakanın hakkı yoktur ama Tayyip Erdoğan bunu Türkiye'ye müstahak görmüştür.

GÜLAY DALYAN (İstanbul) - Genel Başkanınla karıştırdın.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bizim tarihimizde ne Kılıçdaroğlu ne de bir başka genel başkanımız Hikmetyar gibi bir teröristin dizinin dibine çökmemiştir. (CHP sıralarından alkışlar)

METİN KÜLÜNK (İstanbul) - Yalan o yalan! Yalan, yalan!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Hikmetyar gibi birisinin dizinin dibine çökmeyi onurlu bir hareket sayarak orada huzur bulan bir edayla bir poz vermemiştir.

FATİH ŞAHİN (Ankara) - Olmadı, olmadı! Olmuyor, olmuyor!

METİN KÜLÜNK (İstanbul) - Yalan!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Değerli milletvekilleri, siz anlamazsınız, bizim tarihimizde hiçbir genel başkanımız bir önceki genel başkanın rahatsızlığında onun ziyaretine gitmekten çekinmemiştir.

İSMAİL TAMER (Kayseri) - Somali'ye gelelim, Somali'ye.

FATİH ŞAHİN (Ankara) - Olmuyor, cevap veremiyorsun, olmuyor!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Sayın Tayyip Erdoğan Sayın Necmettin Erbakan'ı hasta yatağında ziyaret edememiştir, vefatından sonra ailesine gidip bir helallik isteyememiştir. Neden acaba?

İSMAİL TAMER (Kayseri) - Somali yerine nereye gitti sizin Genel Başkanınız?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - 17 Aralıkta suçüstü yakalandınız. O suçüstü yakalananları hiç kimse yargının önüne çıkmaktan alıkoyamayacak. İstediğiniz kadar geçmişe gidin, suçüstü yakalandınız.(CHP sıralarından alkışlar)