Konu:İSTANBUL MİLLETVEKİLİ METİN KÜLÜNK'ÜN CHP GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:68
Tarih:26/02/2014


İSTANBUL MİLLETVEKİLİ METİN KÜLÜNK'ÜN CHP GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Değerli milletvekilleri, Türkiye 17 Aralıkta bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla uyandı, o tarihten bu yana da Türkiye'nin gündemi değişti. Hükûmetteki 4 bakan istifa etmek zorunda kaldı. İstifa eden bakanlardan birisi "Ben istifa etmeyeceğim, asıl Sayın Başbakan istifa etmelidir." açıklamasında bulundu, "Çünkü benim bütün yaptıklarım Sayın Başbakanın talimatıyla olmuştur." dedi.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - "Hukukidir." dedi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - "Sayın Başbakanın talimatıyla olmuştur." dedi. Siz onlara bakın...

FARUK IŞIK (Muş) - Kendi kasetinizden de bahsedin isterseniz.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - Başka ne dedi?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Hayır, "Sayın Başbakanın talimatıyla, kanunun bana verdiği yetkileri kullanarak yaptım."

FARUK IŞIK (Muş) - Kendi kasetinizden de bahsedin, kendi kasetinizden.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Yani sayın bakan şunu demek istiyor: "Sayın Başbakan bu talimatı ne için verdi, kimin için verdi; o talimatı bana vermesi için ona kimler gitti, onunla Başbakan arasında ne oldu ben bunu bilemem." anlamında bir değerlendirme yaptı.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) - "Talimat" demedi, "onayladı" dedi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Aynen, talimatı açın, okuyun. Başbakanınızı savunacaksanız onun demeçlerini, bakanın demeçlerini okuyun.

Değerli milletvekilleri, konu budur. Bakın, biz Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunu, Hükûmetteki bu yolsuzluk iddialarına bulaşmış kimselerden ayırıyoruz. Hükûmetin diğer mensuplarını yine, o yolsuzluk iddiasına bulaşmış bakanlardan ayırıyoruz. İnanın, Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olsa, bakanları böyle bir işe bulaşsa biz o bakanları partimizden ihraç ederiz ve yargının önüne çıkarırız. (CHP sıralarından alkışlar)

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Sarıgül'ü ne yaptınız, Sarıgül'ü?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Benim, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubuna tavsiyem şudur...

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Sarıgül'ü niye aldınız?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Kimse Türkiye'nin Ukrayna olmasını istemiyor ama sizin içinizden birileri Marcos olma yolunda, Marcos. (AK PARTİ sırlarından gürültüler)

MEHMET MUŞ (İstanbul) - Ya, ihracı bırak. Sarıgül'ü niye aldınız? Yapacağını bırak, yaptığına bak, yaptığına!

BAŞKAN - Lütfen, sessizce dinleyiniz.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Marcoslara destek vermeyin. Bir gün sokağa çıkamayacaksınız korkarım. (CHP sıralarından alkışlar)