Konu:Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta'nın Kentsel Dönüşüm Kongresi'ndeki Onuncu Yıl Marşı'yla İlgili Sözlerine Ve Bu Nedenle Hakkında Bir İşlem Yapılıp Yapılmayacağını Öğrenmek İstediğine İlişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:58
Tarih:06/02/2014


ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI MUHAMMET BALTA'NIN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONGRESİ'NDEKİ ONUNCU YIL MARŞI'YLA İLGİLİ SÖZLERİNE VE BU NEDENLE HAKKINDA BİR İŞLEM YAPILIP YAPILMAYACAĞINI ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

6 Şubat 2014 tarihinde yani bugün, Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta'nın Onuncu Yıl Marşı'yla ilgili sözleri salondan büyük bir tepki toplamış, Balta'nın Onuncu Yıl Marşı'yla ilgili olarak "Onuncu Yıl Marşı denilen şeye takılıp kalan ve demir ağlarda bir arpa boyu bile yol almayan bu zihniyetten buralara geldik." şeklindeki ifadeleri basına düşmüştür. Arkasından, salonda büyük bir tepki olmuş ve salonda bulunanlar ortamı terk etmişlerdir.

Sayın Bakana buradan soruyorum: Bu şekilde -büyük bir gaf demiyorum- bilerek bu yanlışı yapan Bakan Yardımcısı hakkında ne yapmayı düşünüyorsun?

Cumhuriyeti kuran kadrolar ülkeyi demir ağlarla örmüşlerdir, örümcek ağlarıyla değil, önce bunu ifade etmek istiyorum. Atatürk'e ve onun silah arkadaşlarına, o zihniyete yapılan saldırıyı lanetliyorum.

Teşekkür ediyorum Değerli Başkanım.