Konu:BURSA MİLLETVEKİLİ İSMAİL AYDIN'IN YERİNDEN SARF ETTİĞİ BAZI İFADELERİ SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:55
Tarih:30/01/2014


BURSA MİLLETVEKİLİ İSMAİL AYDIN'IN YERİNDEN SARF ETTİĞİ BAZI İFADELERİ SIRASINDA CHP GRUP BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; biz Amerika'ya sizin gibi, başbakan yardımcımızı Pensilvanya'ya gönderip "Hoca Efendi'nin bir emri var mıdır?" diye sormadık.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Sarıgül gitti mi?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Biz referandumlardan sonra sizin gibi, balkon konuşması yaparken Pensilvanya'ya teşekkür etmedik. Elbette bunları yapabilirsiniz, bunları yapabilirsiniz; eğer bunların bugün de arkasında durabiliyor iseniz bunları yapın. Ama bugün geldiğiniz nokta, bir dönem Pensilvanya'ya gidip hatırını sorduğunuz "Bir emri var mı?" dediğiniz, beraber namaza durduğunuz, beraber secdeye vardığınız, camileri paylaştığınız...

İDRİS ŞAHİN (Çankırı) - Onu her zaman yaparız.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - ...dindarlıklarından şüphe etmediğiniz, "muhterem" sıfatıyla andığınız kişileri bugün bir "u" dönüşüyle sahte peygamberlikle suçluyorsunuz. Ne zaman suçlamaya başladınız? Bakanlarınız hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya çıkınca döndünüz, sahte peygamberlikle suçlamaya başladınız. Sahtecilik sizde, asıl sahtecilik, yüzsüzlük sizde, ikiyüzlülük sizde.

HAMZA DAĞ (İzmir) - Yuh ya, yuh ya!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Birazcık... (AK PARTİ sıralarından "Yuh!" sesleri, gürültüler)

AHMET AYDIN (Adıyaman) - Ya, ayıp be, ayıp be, ayıp ya! Böyle bir üslup olur mu? Sayın Başkan, konuşmasını düzeltsin.

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı, lütfen temiz bir üslup kullanır mısınız?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Saygısızlık yapmayın.

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı...

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - 17 Aralık operasyonuyla bakanlarınıza yönelik soruşturmalar olmasaydı... (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın Hatip, lütfen, üslubunuzu düzeltin.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - O soruşturmalar olmasaydı kimseyi sahte peygamberlikle suçlamayacaktınız. Hiç kimseyi suçlamayacaktınız, o tatlı beraberlik devam edecekti, iktidar paylaşımı devam edecekti. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ALİ RIZA ALABOYUN (Aksaray) - Kendine bak sen, kendine!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Ne zaman ki yolsuzluğun hedefi oldunuz, ne zaman ki cezaevi kapıları size gözüktü o zaman korkmaya başladınız, o zaman aklınız başınıza geldi.

ALİ RIZA ALABOYUN (Aksaray) - Grup Başkan Vekilisin, terbiyeli ol!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bu ikiyüzlülüğü Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiçbir hükûmet döneminde bu millet yaşamadı.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)