Konu:2014 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2012 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:35
Tarih:18/12/2013


2014 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2012 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BİLAL UÇAR (Denizli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2014 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 12'nci maddesi üzerinde şahsım adına söz aldım. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Konuşmama başlamadan önce, bugün ebediyete uğurladığımız 21'inci Dönem Denizli Milletvekilimiz Mehmet Gözlükaya'ya Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine ve dostlarına da başsağlığı diliyorum.

Ben konuşmamda kendi ilim Denizli'den ve ilimizin Türkiye ekonomisine katkılarından bahsetmek istiyorum kısaca: 1980'li yıllarda Türkiye'nin yapmış olduğu toplam ihracatın daha fazlasını Denizli bugün tek başına gerçekleştirmektedir. Yıllık 3 milyar dolar civarındaki ihracatıyla Türkiye'nin kalkınmasına ciddi katkı sunmaktadır. Yeni yatırımlara, üretime ve pazarlamaya odaklanmış müteşebbis Denizli insanı, geliştirdiği ekonomik modeliyle gelişmekte ve kalkınmakta olan illere örnek olarak gösterilmektedir.

Denizli imalat sanayisi tekstil sektöründe, özellikle uzmanlaştığı havlu, bornoz alanında üretim ve satışlarıyla son yıllarda dünya ölçeğinde ilk sırada yer almış, bu alanda işini dünyada en iyi yapan bir endüstri konumuna gelmiştir. Türkiye'de en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Denizli 8'inci sıradadır.

10 ve 10'un üzerinde işçi çalıştıran firma sayısı 3.253, ihracatçı firma sayısı 840'tır.

SGK'lı çalışan işçi sayısı eylül ayı itibarıyla 189.514'tür. Kadın istihdamında da yüzde 31 ile Türkiye'de 2'nci sıradadır.

1'i ıslah olmak üzere 6 organize sanayi bölgesi bulunmakta olup deri ve mermer organize sanayi bölgeleri yakında faaliyete geçecektir.

Yine, Türkiye'de ilk ve tek organize sera bölgesi, jeotermal kaynaklarımızın da avantajıyla ilimizde faaliyete geçmiştir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Denizli ekonomisini oluşturan ana sektörler sanayi, tarım, hayvancılık, madencilik ve turizmdir. Tarımda 376.738 hektar olan tarım alanlarının 51.700 hektarında toplulaştırma işlemi tamamlanmış olup 51 bin hektarlık alanda çalışmalar devam etmektedir.

Yine, tarım alanlarımızın 166 bin hektarı sulanmakta, 28 bin hektarlık alanda inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Tarımsal üretimde üzüm, nar, kiraz, tütün, buğday, elma, leblebi, kekik, domates, ay çekirdeği, ceviz ihracat kaleminde önemli yer tutmaktadır. İlimizden 87 çeşit tarım ürünü 83 ayrı ülkeye ihraç edilmektedir. Bugün Türkiye'de leblebi üretiminin yüzde 70'ini Serinhisar ve Tavas ilçeleri başta olmak üzere Denizli sağlamaktadır.

Hayvancılıkta Denizli bölgesel bir merkez konumuna gelmiştir. 2002 yılında 75 bin civarında olan büyükbaş hayvan sayısı 250 bine, 300 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısı 700 bine ulaşmıştır. Özellikle Acıpayam, büyük kapasiteli hayvancılık tesisleri ile ciddi bir yatırım alanıdır.

Mermerde Türkiye'nin 2'nci büyük mermer havzası Denizli'dedir. Özellikle traverten mermer dünyanın her bir yanından talep almakta ve ihracatımızda önemli bir kalemi teşkil etmektedir.

Denizli, sahip olduğu eşsiz tabiat harikası Pamukkale sayesinde turizm sektöründe önemli bir merkez hâlindedir. İç ve dış turizme on iki ay hizmet veren ilimiz, en çok turist çeken iller sıralamasında 5'inci sırada yer almaktadır. Yıllık 2 milyon turist Pamukkale ve Laodikeia'yı ziyaret etmektedir.

Jeotermal kaynak bakımından Türkiye'nin en büyük rezervi ilimizde olup elektrik üretiminde ciddi yatırım yapılmıştır ve yatırımlar devam etmektedir. Jeotermal kaynak seracılıkta ve termal sağlık turizminde büyük bir potansiyeli barındırmaktadır.

Ulaştırmaya baktığımız zaman, 2003 yılına kadar 65 kilometre olan bölünmüş yola on yıllık AK PARTİ iktidarı döneminde 236 kilometre ilave yapılarak 301 kilometreye ulaşmıştır. Demir yolunda ise yüz elli yıllık maziye sahip Denizli-İzmir demir yolu yenilenmiş ve modern ulaşıma açılmıştır. Denizli-İstanbul ulaşımını sağlayan demir yolunda ise yenileme çalışmaları son aşamadadır.

Eğitimde de Denizli başarılı bir profil sergilemektedir. Pamukkale Üniversitesi 13 fakülte, 4 enstitü, 5 adet dört yıllık yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu ile 45 bin öğrenciye eğitim vermektedir.

En önemlisi, Denizli, belediyecilikte AK PARTİ ile tam bir devrim yaşamış, destanlar yazılacak hizmetlerle Denizli, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olmuş ve Ege'nin vizyon kenti olmuştur.

Barışın, sevginin, çalışmanın, üretmenin ve bir arada kardeşçe yaşamanın adıdır Denizli. Buradan bütün hemşehrilerimi ve Genel Kurulu saygıyla selamlarken 2014 bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)