Konu:DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU'NUN 506 SIRA SAYILI BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 507 SIRA SAYILI KESİN HESAP KANUNU TASARISI'NIN DOKUZUNCU TUR GÖRÜŞMELERİNDE HÜKÛMET ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:32
Tarih:15/12/2013


DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU'NUN 506 SIRA SAYILI BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 507 SIRA SAYILI KESİN HESAP KANUNU TASARISI'NIN DOKUZUNCU TUR GÖRÜŞMELERİNDE HÜKÛMET ADINA YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA ŞAHSINA VE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

OSMAN TANEY KORUTÜRK (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, Dışişleri Bakanı maalesef son derece başarısız, açık söylüyorum, yüzünüze söylüyorum.

MEHMET METİNER (Adıyaman) - Çok şükür! "Başarılı" deseydin şaşırırdık.

OSMAN TANEY KORUTÜRK (Devamla) - Gelmiş geçmiş dışişleri bakanları içinde memlekete sizin kadar zarar veren başka bir bakan yok. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ÖMER FARUK ÖZ (Malatya) - Statükodan çıkardığı için mi dışişlerini?

BAŞKAN - Genel Kurula hitap edin lütfen.

OSMAN TANEY KORUTÜRK (Devamla) - Bunun dışında, bir bakan söylediği sözün arkasında durabilmeli. Bizim Meclisimizin usulü var, âdeti var, tutanakları var. O tutanaklarda, benim grup adına aldığım en aşağı dört konuşmada Esad'ın halkına yapmış olduğu zulmü kınadığımı ararsanız görürsünüz, kınamıyorsun demeyin.

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU (Konya) - Bugün kınamadınız, 150 bin kişinin ölümünden bizi sorumlu tuttunuz.

OSMAN TANEY KORUTÜRK (Devamla) - Bugün kınamadım, çünkü bugünkü şeyde açık söyledim, dedim ki bugün eleştirilerimi tekrarlamayacağım.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - O zaman niye fotoğraf çektiriyorsunuz?

OSMAN TANEY KORUTÜRK (Devamla) - Ermenistan'la konuşmanız suç mu? Suç değil tabii ama Ermenistan'ın başka parametreleri var, beş reyon işgal altındayken iki reyondan kapı açmak, Azerbaycan'ın arkasında durmamak suç. Siz kalkıyorsunuz, "Korkma, üzülme, sefaret açıyorum." falan... Sefaret açmanın hiçbir önemi yok. Sefaret açtığınız zaman o sefaretlerden bir sonuç almak lazım.

Üzüleceğim hiçbir şey yok, üzülmem için de bir sebep yok ama üzüldüğüm başka bir şey var. Üzüldüğüm, memleketimizin sizin uyguladığınız politikalarla şu noktaya gelmesi. Daha da üzüldüğüm bir şey, sizin bu noktaya geldiğimizi görmemeniz. Bu inanılır gibi değil, sizi dinleyecek olursak başarıdan başarıya koşuyorsunuz.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Evet!

OSMAN TANEY KORUTÜRK (Devamla) - Ben size bir noktada istifa etmenizi tavsiye etmiştim. İstifa etmenizi demeyeyim ama madem bu kadar başarılısınız sizi tebrik ediyorum Sayın Bakan, başarılarınızın devamını diliyorum ve zirvedeyken sizin bu işi bırakmanızı diliyorum, bunu temenni ediyorum, zirvedeyken ayrılın bu görevden.

Hepinize teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)