Konu:2014 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2012 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:31
Tarih:14/12/2013


2014 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU TASARISI İLE 2012 YILI MERKEZİ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, şimdi, Sayın Bakan, Diyanetin talebi üzerine TÜİK'in yapmış olduğu anketle ilgili olarak, özellikle son cümlesinde şunu vurguladı: "Bu TÜİK'in anketi değildir, Diyanetin anketidir." Yani "Bunun sorumluluğu bizde değil." anlamında bir açıklama yaptı.

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ (Bingöl) - Sorumluluk anlamında değil, doğrusu neyse o.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Oysa hükûmeti temsilen burada konuşan bir Sayın Bakan, eğer Diyanet bir anket yapmış ise, bunu doğru buluyor ise bunun sorumluluğunu da üstlenmesi gerekir.

Şimdi, merak ettiğim konu şudur: Bugüne kadar TÜİK veya Diyanet, vatandaşların hangi inancın mensubu olduklarını öğrenmek amacıyla bir anket yaptırmış mıdır? Yaptırmadı ise -ki yaptırmadığını ben anlıyorum- Diyanet böyle bir ankete neden ihtiyaç duymuştur? Yani insanların hangi inanca mensup olduğunu, Alevi inancına mensup olup olmadığını Diyanet neden merak ediyor acaba? Bu konuda Sayın Bakan hiçbir açıklama yapmadı.

Ben, laik bir devlette Diyanetin böylesi bir anket yaptırmasını kesinlikle yanlış buluyorum, hele Sayın Bakanın "Bunu bir özel şirket yapsaydı doğru mu olurdu?" açıklamasını çok daha vahim buluyorum. Yani Diyanet sanki bu anketi mutlaka yaptırmak zorunda ama Diyanet iyi bir şey yapmış özel şirkete yaptırmamış ve TÜİK'e yaptırmış. Böyle bir anlayışı kınıyorum.