Konu:Genel Kurul salonunda yenilenen ses sistemine ilişkin
Yasama Yılı:4
Birleşim:2
Tarih:02/10/2013


Genel Kurul salonunda yenilenen ses sistemine ilişkin
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Yeni yasama yılıyla birlikte Meclisin ses sisteminin yenilendiğini bugün hem gördük hem tecrübe ettik. Ancak gördüğüm şu: Salonun, Genel Kurul salonunun arka taraflarında ses gayet mükemmel olduğu hâlde, ön taraflarda kürsüdeki hatibin konuşması yeteri açıklıkta, berraklıkta hissedilmiyor.

Ayrıca, kürsüde konuşan hatibin, konuşmasının ses seviyesini ayarlamasında problem var. Konuşan kişi, sesinin Genel Kurul salonuna nasıl yansıdığını oradan bilemiyor. Dolayısıyla konuşmasının ses tonunu ayarlayabilme olanağına sahip değil. Sistemde problem var. Mekanik bir ses tonu yaratıyor ayrıca kürsüdeki sistem. Sanıyorum bunu kuranlar yeteri kadar tecrübe etmediler diye düşünüyorum.

Benim gözlemimi diğer arkadaşlar da eğer paylaşır ise, dikkatle dinlerler ise doğru olduğunu onların da fark edeceğini zannediyorum. Kürsüden, kürsüdeki konuşma Genel Kurul salonunun ön sıralarında yeteri kadar hissedilmiyor Sayın Canikli. Arka taraflarda, kontrol ettim, oralarda mükemmel, eskisine kıyasla arka taraflar çok iyi olmuş ama ön taraflar daha kötü olmuş.

Dikkatinize sunuyorum efendim.

Teşekkür ederim