Konu:KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ RAMAZAN CAN'IN BDP GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:4
Birleşim:15
Tarih:12/11/2013


KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ RAMAZAN CAN'IN BDP GRUP ÖNERİSİ ÜZERİNDE YAPTIĞI KONUŞMASI SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bütün mesele demokrasiye ve özgürlüklere nasıl yaklaştığımızdadır. Demokrasi ve özgürlükleri tek adam yönetiminin yönetimindeki bir Türkiye'de tek adamın istekleri doğrultusunda şekillendiren bir hükûmet anlayışının uygulamaları olarak görüyorsanız sizlerle anlaşmamız mümkün değildir; demokrasiyi ve özgürlüğü evrensel değerler olarak görüyorsanız, o zaman soruna çözüm bulmak mümkündür.

Sayın Özgür Özel konuşmasında ifade etti, keşke Cumhuriyet Halk Partisinin Cezaevi İzleme ve Değerlendirme Komisyonunun yazmış olduğu şu Tutuklu Milletvekilleri Raporu'nu okuma fırsatını bulabilmiş olsaydınız.

Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, çok partili demokrasiye geçtiğimiz tarihten bu yana, toplam 4 milletvekili tutuklu iken milletvekili seçildiği zaman, seçildiği hâlde tutukluluğu sona erdirilmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde göreve başlamışlardır. Demokrat Parti döneminde Mümtaz Faik Fenik, yine Demokrat Parti döneminde Osman Bölükbaşı, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Sayın Sebahat Tuncel -şu anda da Parlamentoda milletvekili- yine Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde, 2002 seçimlerinde seçildiği zaman tutukluluğu sona eren Fadıl Akgündüz.

Millet, iradesini "8 milletvekilini Parlamentoda görmek istiyoruz." şeklinde ortaya koyduğu yerde, yargı millet iradesine aykırı bir şekilde karar veremez. Eğer karar veriyor ise yönetim mercisinde olanlar, Hükûmette olanlar buna seyirci kalamazlar.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu anlamda söylediği cümleleri lütfen başka bir anlamda kullanmayın. Hükûmetin emrinde olan bir yargının bağımsız karar vermediği bir yerde, biz o yargı kararlarına saygı gösteremeyiz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)