Konu:12 KASIM 1999 DÜZCE VE 12 KASIM 1941 ERZİNCAN DEPREMLERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH'TAN RAHMET DİLEDİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:15
Tarih:12/11/2013


12 KASIM 1999 DÜZCE VE 12 KASIM 1941 ERZİNCAN DEPREMLERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH'TAN RAHMET DİLEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Bugün Düzce depreminin 14'üncü yıl dönümü. 12 Kasım 1999 tarihinde Düzce'de 845 vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir deprem oldu.

Yine, bundan yetmiş üç yıl önce, 12 Kasım 1941 tarihinde Erzincan'da 40 bin vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir deprem olmuştu.

Depremleri artık insanımızın bir kaderi olmaktan çıkaran, depremi insan ve mal kaybına yol açmayan bir süreç olarak yönetebilecek bir sisteme, bir anlayışa, bir yönetime ihtiyaç var. İnsanlık tarihi, insanın doğaya hâkim olması tarihidir. Yani doğal olaylar, doğal afetler hiçbir zaman bir kader değildir.

Türkiye'de de depremlere ve diğer doğal afetlere karşı çok daha etkin bir yönetimin kurulması anlayışıyla, inancıyla, depremde hayatını kaybetmiş olan tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Bir daha deprem ve benzeri doğal afet acısının yaşanmadığı bir Türkiye diliyorum.

Teşekkür ederim.