Konu:TUNCELİ TEDAŞ'TA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SORUNLARINA VE TUNCELİ'NİN KÖYLERİNE ELEKTRİK VERİLEMEDİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:4
Birleşim:7
Tarih:22/10/2013


TUNCELİ TEDAŞ'TA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN SORUNLARINA VE TUNCELİ'NİN KÖYLERİNE ELEKTRİK VERİLEMEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KAMER GENÇ (Tunceli) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, bir aya yakındır Tunceli'deki TEDAŞ'da çalışan işçiler, aldıkları ücretler ve çalışma şartları çok kötü olduğu için işi yavaşlatma kararı almışlar ve aşağı yukarı bir aydan beridir Tunceli'nin köylerinde elektrik yok. Birçok köyümüzde diyaliz hastası var; bu insanların büyük bir kesimi komaya girmiş, hastaneye kaldırıldılar.

Ayrıca burası dağlık bir bölge. Bu dağlık bölgede insanlar kışlık ihtiyaçlarını, yağını, çökeleğini, peynirini, kavurmasını yapmış, soğutuculara koymuş. Elektrik gitmediği için bu insanların bütün bu gıdaları heba olmuş.

Şimdi, burada dağıtım şirketini alan kişi Tayyip Erdoğan'ın arkadaşı. Maalesef işçinin hakkını vermiyor ve kimseye de ulaşamıyoruz. Vatandaş her gün bize telefon açıyor, karanlıkta; buna bir çare bulunması lazım. Bu dağıtım şirketi niye işçilerin hakkını vermiyor? Dolayısıyla, gerçekten her gün akşama kadar millet bizi arıyor ve "Çok zor durumdayız. Kime başvuracağız?" diyorlar. Bu dağıtım şirketi bu kadar keyfî hareket etmek... Bu insanların yaşama hakkı...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)