Konu:SREBRENİTSA KATLİAMININ 18'İNCİ YIL DÖNÜMÜNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:3
Birleşim:137
Tarih:11/07/2013


SREBRENİTSA KATLİAMININ 18'İNCİ YIL DÖNÜMÜNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Değerli milletvekilleri, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa katliamının 18'inci yılını yaşıyoruz.

Yugoslavya'nın parçalanmasıyla meydana gelen sürecin sonlarında, 1995 yılında Bosna-Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa kentinde İkinci Dünya Savaşı sonrasının en büyük katliamı gerçekleştirildi ve 8.372 Müslüman Boşnak kardeşimiz katledildi. Bu insanlık tarihine geçen çok büyük bir acıdır, çok büyük bir lekedir. O kadar acıdır ki bu kişilerin, 8.372 Müslüman Boşnak kişinin hâlâ kimlikleri tam olarak tespit edilebilmiş değildir, en son olarak 409 kişinin kimliği tespit edilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak insanlık dışı bu katliamı 18'inci yılında kınıyoruz. Rahmete intikal eden bütün Müslüman Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz ve barış içinde bir dünya yaratma umudunun insanlık önünde henüz bitmemiş bir ideal olduğunu, ulaşılması gereken bir ideal, bir hedef olduğunu bütün dünyaya hatırlatıyor, Müslüman Boşnak kardeşlerimize buradan selamlarımı gönderiyorum. Rahmete intikal eden kardeşlerimize tekrar Allah'tan rahmet diliyorum; yakınlarına, ailelerine, milletimize, Müslüman Boşnak kardeşlerimize sabır ve başsağlığı diliyorum.