Konu:ÇÖZÜM SÜRECİ KAPSAMINDA MUŞ VE AĞRI İLLERİNE YAPILAN ZİYARETLERE İLİŞKİN
Yasama Yılı:3
Birleşim:125
Tarih:26/06/2013


ÇÖZÜM SÜRECİ KAPSAMINDA MUŞ VE AĞRI İLLERİNE YAPILAN ZİYARETLERE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; çözüm süreci kapsamında Muş ve Ağrı illerine yapılan ziyaretler hakkında gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, AK PARTİ hükûmetleri ülkemizin otuz yıllık kanayan yarasına neşter vurmak üzere bir süreç başlattı. Bu süreç, ülkemizin her alanında olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesi'nde de ciddi desteğine mazhar olmaktadır. Çözüm sürecinin vatandaşlarımıza anlatılması ve yansımalarının değerlendirilmesi amacıyla, Sayın Başbakanımızın da bilgisi dâhilinde olmak kaydıyla, Muş ve Ağrı milletvekillerimiz tarafından organize edilen ve 21 ilden 30 milletvekili arkadaşımızla Muş ve Ağrı'da vatandaşlarla bir araya geldik. Bu gezide AK PARTİ Genel Başkan Yardımcımız Sayın Menderes Türel ve AK PARTİ Grup Başkan Vekilimiz Sayın Ahmet Aydın'ın başkanlıklarında 30 kişilik milletvekili heyetinin ilk durağı Muş ilimiz oldu. Heyette bulunan milletvekilleri, Muş Havaalanı'ndan gruplar hâlinde ilçelere hareket ederek vatandaşlarla bir araya geldik. İlçelere giden milletvekilleri, ilçede yaşayan vatandaşlarımızın çözüm sürecine ilişkin görüşlerini aldık. Yine akşam, Muş ili merkezinde, tüm sivil toplum örgütleriyle bir araya geldik. Bu toplantıda STK'ların görüş ve önerilerini aldıktan sonra çözüm sürecini akşamüstü hep birlikte değerlendirdik.

Muş ili programının tamamlanmasından sonra Ağrı ili Patnos ilçesine hareket ettik. Burada, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine bağlı Patnos Sultan Alparslan Sosyal Hizmetler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve iki yıllık Meslek Yüksekokulunun temel atma törenine katıldıktan sonra, topluca Patnos halkı ve esnaflarını ziyaret ettik. Buradan Ağrı merkez ve ilçelerine gruplar hâlinde hareket eden milletvekili arkadaşlarımız vatandaşlarımızın görüşlerini dinledi. Ağrı Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerin açılışı ve temel atma törenine katıldıktan sonra akşam STK'ların katılmış olduğu bir yemekle birlikte çözüm sürecini değerlendirmek üzere bir araya geldik.

Değerli milletvekilleri, AK PARTİ olarak sürekli halkın içindeyiz. Milletin partisiyiz ve milletin bize bugüne kadar çizmiş olduğu istikamet doğrultusunda da hareket etmeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Milletimizin sorunlarına çözüm konusunda elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Son on yılda Türkiye müthiş bir atılım gerçekleştirdi. Ekonomide, eğitimde, sağlıkta ve demokratikleşmede, Türkiye, her alanda ciddi adımlar attı, ciddi hamleler yaptı. Dışarıda itibarın sembolü oldu, içeride bu istikrar ve güven sayesinde halkıyla kenetleşerek muazzam bir çağdaşlaşma, demokratikleşme, gelişme ve büyüme trendi yakaladı. Bu trendden rahatsız olanlar, millî iradeden rahatsız olanlar, krizden, kaostan medet ummaya çalışanlar, âdeta, bulanık sulardan balık avlamak üzere çeşitli senaryolarla bu ülkede geçmişte de buna benzer oyunlar oynadılar ve yeniden de oynamaya çalışıyorlar ama milletimiz bunlara Ankara, İstanbul, Kayseri, Samsun ve Erzurum mitingleriyle cevap verdi. Türkiye'yi karıştırmak isteyen çevreler her zaman olmuştur ama milletimiz artık bunlara tevessül etmemektedir ve etmeyecektir.

Değerli milletvekilleri, Ağrı ve Muş gezilerimizde, milletimiz bizlere bunu deklare etmiştir. Milletimiz artık bu ülkede ölümlerin olmasını istemiyor, gözyaşı istemiyor, artık, terörün engellediği yatırımların şehrine gelmesini istiyor. Vatandaşlarımız bizlere "Dağa çıkan değil, fabrikadan dönen evlatlarımızın yolunu gözlemek istiyoruz. Çözüme ekmekten sudan daha fazla muhtacız." diyorlar. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yükselen bu sese kulaklarımızı kapatmamamız lazım. Bu sesi, bu haykırışı AK PARTİ duyduğu için bugün ülkemizde yaklaşık altı aydır kan ve gözyaşı akmıyor ve inşallah bundan sonra da akmayacak.

Bu gezinin gerçekleştirilmesinde desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Başbakanımıza ve bizleri gönülden kucaklayan Muş ve Ağrılı hemşehrilerimize ve hasseten Ağrı, Muş il ve ilçe teşkilatlarına ben burada şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle ben Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum, Allah'a emanet olun diyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)