Konu:AĞRI İLİNİN SORUNLARINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:3
Birleşim:123
Tarih:20/06/2013


AĞRI İLİNİN SORUNLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

EKREM ÇELEBİ (Ağrı) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

21 Haziran 2013 Cuma günü yani yarın AK PARTİ Genel Başkan yardımcımız ve bir grup başkan vekilimizle birlikte, 30'a yakın yine, AK PARTİ milletvekiliyle birlikte, inşallah, ilk önce Muş ilimize, akabinde Ağrı ilimize geçeceğiz, oradan da Erzurum mitingine katılmak üzere -Allah'ın izniyle- cuma günü bir start alıyoruz. Tabii burada, özellikle daha önce bir gezi tertiplendi. Bu gezi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yapılmıştı. Bu seferkini, yine, çözüm süreciyle ilgili bu gezimizi Muş ve Ağrı illerimize yapacağız. Bu anlamda, ben, tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yiğitler yatağı güzel Ağrı'nın güzel insanlarının, Ağrı Dağı'nın, Süphan'ın, Kösedağ'ın ve Aladağ'ın, Doğubeyazıt'ın, Hamur'un, Diyadin'in, Taşlıçay'ın ve Tutak'ın yiğit evlatlarının, her ne kadar havası soğuk ama insanı bir o kadar sıcak ve mert olan Ağrılıların, milletvekillerimizi çok sıcak kanla bağırlarına basacaklarından burada kesinlikle eminim.

Bu anlamda, cumartesi günü, özellikle Patnos'umuz, Tutak'ımız, Hamur'umuz, Ağrı merkezimiz, Eleşkirt'imiz, Taşlıçay'ımız, Diyadin'imiz, Doğubeyazıt'ımızdaki insanları bu milletvekillerimizle hemhâl olmaya, birlikte olmaya, buradan selam ve saygılarımı da göndermek üzere, merkezlerimize davet ediyoruz.

Tabii, özellikle eğitim konusunda Sayın Başbakanımıza, ben burada zatıalilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Eğitim konusunda bize çok büyük destek verdiler. Daha önce, bizim, Ağrı ilimizde biliyorsunuz 1 tane eğitim fakültemiz vardı ama 2007 yılıyla birlikte, Ağrı Üniversitemiz Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi kazandırıldı. Bununla birlikte bizim ilk hedefimiz, ilk önce, Ağrı merkezde, bunların, fakültenin çok fazla olan bölümlerini fazlalaştırmak. Daha sonra ise cumartesi günü saat -Allah bir mâni, keder vermezse- on birde Patnos ilçemizde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine bağlı Sultan Alparslan Fakültesinin temelini atacağız.

Yine bu sene, 2013 yılında tamamlanması düşünülen ve bir iş adamımızın yaptırmış olduğu Eleşkirt'teki iki yıllık yüksek okulu; yine 2013 yılı içerisinde temmuz ayında temelini atacağımız Diyadin'deki iki yıllık yüksek okulumuzu; yine bir iş adamımızın, Doğubeyazıt'ta 2013 yılı içerisinde temelini atacağı iki yıllık bir fakültemizi; bunlarla birlikte Diyadin'e, Tutak'ımıza ve Hamur'umuza da, Allah bir mâni, keder vermezse, iki yıllık yüksekokul açmayı düşünüyoruz.

Değerli milletvekilleri, özellikle AK PARTİ hükûmetleri iş başına geldikten sonra bizim ilimizde neler yapılmış, ben bunları burada da sizlere arz etmek istiyorum.

Ağrı il merkezimizde, daha önce -il merkezinin 106 bine yakın nüfus kitlesi vardır- tamamıyla kuyu suyu içilmekteydi. Sayın Başbakanımızın Ağrı ilimizi ziyaretinden sonra, 2045 yılına kadar Ağrı'nın içme suyunu karşılayabilecek bir tane Yazıcı Barajı yapıldı, şu anda faaliyette.

Yine, 2013 yılında tamamlanan 1 adet terminalimiz var, onu da Allah'ın izniyle bir veya iki ay içerisinde hizmete açacağız.

Ben, burada özellikle değerli Ağrılılara seslenmek istiyorum: Yıllar yılıydı, Kağızman Caddemiz, bakın, açılamıyordu. 2011 tarihinde, Sayın Başbakanımız Ağrı il merkezine geldiği zaman bir talimatları oldu; ilk kez, bir ilde devlet eliyle kamulaştırılan bir tane caddemiz oldu. O caddemizin her şeyi bitti, asfaltlanması şu anda yapılıyor, Allah bir mâni keder vermezse, bunu da bir ay içerisinde hizmete açmış olacağız.

Yine, bizim, özellikle Ağrı merkezde yapmış olduğumuz -yine Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda- kentsel dönüşüm, 2013 yılı içerisinde Doğubeyazıt'ta olacak.

2013 yılı içerisinde, yine bizim, özellikle Patnos'ta 4 bin dönümün üzerinde, Yenimahalle'mizde kentsel dönüşüm çalışmaları yapılıyor. Bunun da, eğer Rabbim bir mâni, keder vermezse, temmuz ayı içerisinde -Patnos da bunların içerisinde var- açılacak olan, yani canlı yayında yıkılacak olan illerimiz ve bir tane de ilçemiz var, bu da Patnos.

Özellikle kentsel dönüşüm çerçevesinde Ağrı merkezde şu ana kadar teslim edilen Merkez Suçatağı 2'nci Etap 504 adet konut; 224'ü yoksullar için, 1 adet ticaret merkezi teslimatı yapılıp bunlar teslim edilmiştir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

EKREM ÇELEBİ (Devamla) - Ben, özellikle bizim Eleşkirt'imizle ilgili bir şeyler diyecektim ama konuşma sürem bittiği için?

Ben çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)