Konu:KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:122
Tarih:19/06/2013


KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Değerli milletvekilleri, şimdi bakın? (AK PARTİ sıralarından alkışlar[!]) Teşekkür ediyorum.

Şimdi, Türkiye'nin siyasetine kin, nefret, öfke, bu kavramları kim soktu? Size bunu soruyorum, lütfen bir sağlıklı düşünün. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Lütfen, sağlıklı düşünün.

Bakın, Sayın Ünal gerçekten doğru bir tespit yaptı. Toplumsal muhalefet meydanlarda ve bu toplumsal muhalefeti anlamak yerine, buralardan bir mesaj çıkarmak yerine, değerlendirmek yerine, bu mitinglere, bu toplumsal muhalefetin meydanlardaki gösterilerine, protestolarına mitingle cevap vermek bu toplumu bölmek değil midir?

Şimdi, Sayın Başbakan geleneksel iç siyaset stratejisine başvurdu: Toplumu kutuplaştırmak. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Beyler, susun.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Toplumu, Kazlıçeşme mitinginde yaptığı konuşmayla din, bayrak, vatan ve diğer bütün değerler etrafında bir kutuplaştırmaya sevk etti. Hâlâ iktidardaki mağdur rolünü oynamaya çalışıyor ama artık meydanlar bu rolü ona vermedi, bu rolü ondan aldı. On bir yıldır iktidardadır Sayın Başbakan ve meydanlara karşı, Cumhuriyet Halk Partisine karşı mağdur rolünü oynamak isteyen, gidip 1930'lardan, 1940'lardan, tarihten örnekler bularak kendi masumiyetini, mağduriyetini ortaya çıkarmaya, koymaya çalışan bir Başbakan var.

Başbakanın yapması gereken oralara kulak vermektir. Öfkeyle yaklaşmak değildir, nefretle yaklaşmak değildir, kinle yaklaşmak değildir, gönülleri onarmaktır, gönülleri almaktır, inat etmek değildir, milletle inatlaşılmaz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Dinleyelim beyler, dinleyelim, lütfen?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Artık, milletle inatlaşmaya başladı, bu inadın sonucu tasfiye olacaktır.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)