Konu:KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:122
Tarih:19/06/2013


KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sadede gelelim.

Değerli arkadaşlar, Sayın Ünal; siz meydanlarda toplumsal muhalefetin olduğunu kendiniz bu kürsüden söylediniz.

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) - Tabii ki söyledim.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Meydanlarda toplumsal muhalefet var. Bu muhalefet, millet özgürlük istiyor, "Benim özel hayatıma karışma." diyor, "Kadıköy vapurundan inen kadınların kıyafetiyle ilgilenme." diyor, "Bana iftira atma 'Camide içki içtin.' diye." diyor. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

RECEP ÖZEL (Isparta) - Onu anlat, içildi mi? İçildi mi?

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Görüntüleri var.

BAŞKAN - Beyler, dinleyelim lütfen.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bakın, meydanlardaki?

RECEP ÖZEL (Isparta) - Onu anlamadım, içilsin mi diyor?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan hiçbir insan, hangi inanca mensup olursa olsun, isterse bir inancı olmasın, ateist olsun gidip bir camide içki içmez, bu saygısızlığı hiç kimse yapmaz. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Gel göstereyim.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - AK PARTİ'nin 22'nci Dönem Milletvekili Sayın Süleyman Gündüz?

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Geç onu.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - ?o caminin müezziniyle gitti görüştü.

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Geç müezzini ya.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bu olay doğru mu değil mi diyerek gitti müezzinle görüştü. Bu görüşmenin sonucunu Yeni Şafak gazetesinde yazdı "Burada içki içilmemiştir." diye.

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Gel, burada, göstereyim.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - O camiye polisin şiddetinden kaçan vatandaşlarımız sığındı ama öyle anlaşılıyor ki o camiye asıl sığınan, meydanlardaki toplumsal muhalefetten desteğini alamayan Sayın Başbakan oldu. (CHP sıralarından alkışlar) O camiye sığınarak meşruiyetini, bu şiddetin meşruiyetini ifade etmeye çalıştı ama millet her şeyin farkında.

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Farkında ya, görürsün!

OSMAN AŞKIN BAK (İstanbul) - Kazlıçeşme'den selam var, selam!

BAŞKAN - Arkadaşlar, dinleyelim.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Değerli arkadaşlar, darbeyle gelen diktatörlerin bir gücü yoktur. Bir gün devrilir giderler, arkasında halk desteği yoktur çünkü.

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Sizin devrildiğiniz gibi! Bir daha da gelemiyorsunuz.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Asıl tehlikeli olan, arkasındaki halk desteğine dayanarak Türkiye'yi otoriter rejime götürmek isteyenlerdir ama millet her şeyin farkına vardı, bu dersi sandıkta size verecekler.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - İşine geldi mi deve, işine geldi mi kuş, adı deve kuşu!

BAŞKAN - Beyler, bir saniye.

İBRAHİM KORKMAZ (Düzce) - Menderes'e de aynısını yaptınız be!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Son olarak şunu söyleyeyim, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun ön sıralarından laf atanlara şunu söyleyeyim: Sayın Başbakanın bir uygulamasını beğeniyorum, ön sıralardan laf atanları bir dahaki dönem milletvekili yapmıyor. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)