Konu:MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI
Yasama Yılı:3
Birleşim:121
Tarih:18/06/2013


MAHİR ÜNAL'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ayrımcılık, bölücülük, toplumu kutuplaştırma gibi kavramlar Cumhuriyet Halk Partisinin siyasetinde yoktur. Biz bunları on bir yıldır Sayın Başbakandan, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan öğreniyoruz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan iç siyaset stratejisini kutuplaştırma üzerine kurmuştur. Meydanlara kulak vermek, meydanların sesine kulak vermek, "Onlar ne diyor? Onları anlayayım, ona göre bir demokratikleşme programı hazırlayayım." demek yerine milletin karşısına mitinglerle çıkıyor. Bu, milleti bölmenin kendisidir.

HARUN KARACA (İstanbul) - Ne alakası var ya? Ne alakası var? Yani miting yapmanın ne alakası var milleti bölmeyle?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bakın, "Mitinglerime devam edeceğim." diyor. Sayın Başbakanın mitingleri, bu milleti bölme projesinden başka bir şey değildir. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

OSMAN AŞKIN BAK (İstanbul) - Seçim startı ya!

OSMAN KAHVECİ (Karabük) - Siz de yapın.

HARUN KARACA (İstanbul) - Cesaretiniz varsa meydanlara çıkarsınız, milletin arkasına saklanmazsınız.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Sayın Başbakanla ilk kez şunu öğrendik: "Reyhanlı'da 52 Sünni vatandaşımız öldü." dedi. Ayrımcılığı yapan, mezhepçiliği yapan Sayın Başbakanın kendisidir.

ALİ ÖZGÜNDÜZ (İstanbul) - Allah kahretsin!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Sizin grup olarak çıkıp demeniz gerekir ki: "Sayın Başbakan, ölenlerin mezhebiyle uğraşılmaz." Ama sizde böyle bir demokrasi yok.

HARUN KARACA (İstanbul) - Bakın, Çorum olsun diye uğraşıyorsunuz, Kahramanmaraş olsun diye uğraşıyorsunuz ama bu millet sizin arkanızdan gelmeyecek.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Siz bunu Sayın Başbakana söyleyebilecek durumda değilsiniz. Mezhepçiliği bu Türkiye'ye siz soktunuz. Sayın Başbakan bugün grup konuşmasında işaretlerini verdi. "Demokrat Partinin tahkikat komisyonlarını getireceğim." havasında konuştu, "Vatan cephelerini kuracağım." havasında konuştu. Cumhuriyet Halk Partisine yönelik olarak, Cumhuriyet Halk Partisi hakkında kapatma davası açmanın hazırlıklarını yapıyor.

HARUN KARACA (İstanbul) - Atılan tweet'lere bakın. Atılan tweet'lerin cevabını verin. Aykan Erdemir'in attığı tweet'lerin hesabını verin, Hüseyin Aygün'ün attığı tweet'lerin hesabını verin.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Bu millet sizi sandığa gömecektir. Bu mezhepçiliğinizle, bu kutuplaştırma?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)