Konu:EDEBİYATÇI PERİDE CELAL'İN VEFATINA, TAKSİM GEZİ PARKI OLAYLARINDA YARALANAN VE HAYATINI KAYBEDENLERE, BU OLAYLAR SIRASINDA BAZI MİLLETVEKİLLERİNİN GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ŞİDDETİNE MARUZ KALDIĞINA VE ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI YÖNÜNDEKİ UYGULAMAYA SON VERİLMESİ GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:3
Birleşim:121
Tarih:18/06/2013


EDEBİYATÇI PERİDE CELAL'İN VEFATINA, TAKSİM GEZİ PARKI OLAYLARINDA YARALANAN VE HAYATINI KAYBEDENLERE, BU OLAYLAR SIRASINDA BAZI MİLLETVEKİLLERİNİN GÜVENLİK GÜÇLERİNİN ŞİDDETİNE MARUZ KALDIĞINA VE ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI YÖNÜNDEKİ UYGULAMAYA SON VERİLMESİ GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Önce, ünlü edebiyatçı Peride Celal Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum; yakınlarına, ailesine ve sanat dünyasına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve sonrasında gelişen süreçte tüm Türkiye'yi etkisi altına alan olaylar, protesto hareketleri devam ediyor. Bu olaylar sırasında 1'i komiser olmak üzere, toplam 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1 vatandaşımız hâlen hayati tehlikeye sahip bir durumdadır. Türk Tabipleri Birliği kayıtlarına göre 7.822 yaralı vardır, 59 ağır yaralı vardır, 6 kişinin -ayrıca- hayati tehlikesi olduğu rakamı mevcuttur, 11 kişi, 11 vatandaşımız gözünü kaybetmiştir, 1 kişi görme sorunu yaşamaktadır ve yaklaşık 100 vatandaşımız da kafa travması yaşamıştır veya yaşamaktadır. Bu kadar ciddi bir bilançoyla karşı karşıyayız.

Bu protesto hareketlerinde bulunan bazı milletvekili arkadaşlarımız ise özel olarak, milletvekili olduğu için hedef gözetilmek suretiyle güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kalmıştır. Amasya Milletvekilimiz Ramis Topal, Erzincan Milletvekilimiz Muharrem Işık, İstanbul Milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu bu örneklerden sadece bir kısmıdır. Elbette, milletvekilinin vatandaştan herhangi bir farkı yoktur ama özel olarak, milletvekili olduğu için bu arkadaşların hedef gözetilmesi gibi bir şiddeti buradan kınıyorum ve güvenlik güçlerine, Sayın Başbakana, İçişleri Bakanına güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanması yönündeki uygulamasına son vermesini öneriyorum.

Teşekkür ediyorum.