Konu:KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI
Yasama Yılı:3
Birleşim:120
Tarih:13/06/2013


KAYSERİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA ELİTAŞ'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; size, yakın siyasi tarihten bir konuyu hatırlatarak konuşmama başlamak istiyorum.

Tarih 1 Mart 2003, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Irak Tezkeresi görüşülüyor. O tarihe kadar Hükûmet, Amerika'nın yanında saf tutarak, Türkiye Cumhuriyeti ordusunu Irak'a sokma karşılığında Amerika'dan para almanın pazarlıklarını yürütüyordu ve altüst olmuş bir ekonomi vardı. Sonuçta istedikleri tahakkuk etmedi çünkü 1 Mart Tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisinde reddedildi. 1 Mart 2003 Cumartesi günü reddedildi ve 3 Mart Pazartesi sabahı zamanın Başbakanı Sayın Abdullah Gül 17 milyar TL'lik bir ekonomik programı açıklayarak Kemal Derviş'in uygulamaya koyduğu ekonomik programın ipine sarıldı. O programdan kurtulmak, çıkmak istiyordu ama 57'nci Hükûmetin, o koalisyon hükûmetinin bakanı olan Kemal Derviş'in IMF'yle yaptığı programa sarıldı ve o programla işte, başarı öyküsü olarak ifade ettiği tabloyu bugüne kadar yarattı. Bir kriz programını kriz olmayan dönemde de uygulayarak ekonomiyi istihdam yaratmayan bir konuma getirdi.

Şüphesiz, 57'nci Hükûmetle ilgili sataşma nedeniyle belki o hükûmetin mensupları, grupları ayrıca söz alabilir, o ayrı bir konu ama şunu söyleyeyim: Siz "IMF, IMF" diyorsunuz, "IMF'ye olan borcumuzu ödedik." diyorsunuz. Siz kendiniz IMF'nin ipine sarıldınız, yetmedi, 2006 yılında IMF'yle stand-by yaptınız, 10 milyar dolar borç aldınız. Şimdi "Borcumuzu bitirdik." diyorsunuz. İnsan kendi aldığı borcu ödediği zaman ne zamandan beri toplumdan, milletten aferin bekliyor?

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)