Konu:MUSTAFA ELİTAŞ'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI
Yasama Yılı:3
Birleşim:113
Tarih:30/05/2013


MUSTAFA ELİTAŞ'IN SATAŞMA NEDENİYLE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA CHP GRUBUNA SATAŞMASI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Evet, siyasette insan bir laf ederse, bu, kayıtlara geçer. Gün gelir, devran döner bu kayıtlar ortaya çıkarılır, konulur.

Şimdi, Zerdüştlük de bir inançtır. Her inanca saygı gösterilir, herkesin inancı kendisine. Ama Sayın Başbakan inanç konusunu siyaset malzemesi yaptığı için sürekli hata yapıyor, sürekli tökezliyor bu konularda.

Şimdi, Sayın Elitaş bir açıklama yaptı "Terör örgütü üyeleriyle ilgili Sayın Başbakan `Bunlar Zerdüşt'tür.' dedi." diyor.

Şimdi, ben Sayın Başbakanın Diyarbakır'da yapmış olduğu konuşmayı sizlere okuyorum. 1 Haziran 2011?

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Elitaş yalan söylemez ama! Benim tanıdığım  Elitaş yalan söylemez.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Diyor ki, BDP'lilere hitaben söylüyor, teröristlere, terör örgütü üyelerine hitaben söylemiyor: "Siz zaten açıklamışsınız. Ne diyorsunuz? Kürtlerin dini Zerdüştlüktür?"

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Gazete haberi ama!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -   "? Bunu onlar söylüyor. Bunlara göre Apo peygamberdir. Bunu da ilan ediyorlar." Evet, Sayın Tayyip Erdoğan'ın, işte?

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - İşte "Onlara göre" diyor zaten. Bunda ne var? Doğru?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -   Doğru, evet doğru. Yani şimdi hem Sayın Başbakan Kürtlere "Bunlar Zerdüşt'tür." diyecek hem de onun sözcüsü buraya çıkacak "Hayır, Sayın Başbakan böyle söylemedi." diyecek.

ÜNAL KACIR (İstanbul) - Nereden okuyorsun bunları?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -   Evet, Halep oradaysa arşın burada.

Ben Sayın Başbakana ve AKP Grubuna şunu tavsiye ederim. Aslında Sayın Başbakana tavsiye ederim, gruba tavsiye etmem yanlış olur bunu Sayın Başbakan yapıyor. Sürekli dinî konularla uğraşıyor. Bıraksın Sayın Başbakan bunu, gerçeklere dönsün.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Hayır, öyle bir şey yok!

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -  En son Suriye, Reyhanlı'da ölen vatandaşlarla ilgili dedi ki: "Bunu gerçekleştiren teröristler cehennemde yanacaktır." Ahrete havale ediyor, çaresizim diyor. Geçen sene Gaziantep'te ölen 8 vatandaşımız için de demişti: "Bunu yapanlar ahrette hesabını verecektir." diye.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -   Sayın Başbakan bu dünyaya gel de görevini hatırla, gereğini yap. (CHP sıralarından alkışlar)