Konu:Çaykur'un Uyguladığı Kota Nedeniyle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Çay Üreticilerinin Zor Durumda Bulunduğuna İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:108
Tarih:22/05/2013


ÇAYKUR'UN UYGULADIĞI KOTA NEDENİYLE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ'NDE ÇAY ÜRETİCİLERİNİN ZOR DURUMDA BULUNDUĞUNA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynaklarından biri çay tarımıdır. Son yıllarda ÇAYKUR'un uygulamış olduğu kota neticesinde özel sektör durumu fırsat bilmiş ve yarı fiyatına, vatandaşın elinden kalan çaylarını almıştır. Burada büyük bir tezgâh söz konusudur. Bölge halkı isyandadır. Vatandaş, toplamış olduğu yaş çayı yanmadan, bozulmadan fabrikaya vermek zorundadır. Elinde kalması sonucu çay yanacağı ve bozulacağı için vatandaş, en kısa yoldan elindeki çayı çıkarmak zorundadır. Fakat, ÇAYKUR'un uygulamış olduğu kota vatandaşın elinde çay kalmasına neden olmaktadır. Bu durumu fırsat bilen özel sektör, Hükûmetin açıkladığı taban fiyatın yarısına vatandaşın elinde kalan çayları almaktadır. Bu durum ahlaki değildir. Hükûmetin ÇAYKUR'a uygulattığı kota özel sektöre fırsat doğurmaktadır.

Özellikle dün, Artvin'in Arhavi ilçesi Kavak köyüne Rize'den gelen kamyonlar, vatandaşın elinde kalan çayları yarı fiyatına almıştır. ÇAYKUR'un kota uygulamasından dolayı elinde kalan çayı çıkartmak zorunda kalan çay üreticisi, bu durumun bir tezgâh olduğu, danışıklı bir uygulama olduğu düşüncesindedir.

Bu durum sadece Arhavi'de değil, Hopa'da, Kemalpaşa'da, Borçka'da, Fındıklı'da, Ardeşen'de, Pazar'da, Çayeli'de, Rize'de, Of'da, çay üretiminin yapıldığı her yerde, her köyde uygulanmaktadır.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)