Konu:Cerattepe'de Maden Çıkarılmaması İçin Mücadele Edenlerden Biri Olan Bilgehan Erdem İsimli Öğretmenin Durumuna İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:107
Tarih:21/05/2013


CERATTEPE'DE MADEN ÇIKARILMAMASI İÇİN MÜCADELE EDENLERDEN BİRİ OLAN BİLGEHAN ERDEM İSİMLİ ÖĞRETMENİN DURUMUNA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Artvin'de yirmi yılı aşkın süredir devam eden Cerattepe mücadelesinde önemli bir noktaya gelindi. Geçen hafta içerisinde yine bu mücadelenin önemli isimlerinden biri olan bir öğretmen arkadaşımız, Bilgehan Erdem isimli bir öğretmen arkadaşımız da bu mücadelenin en önünde yer alıyordu. En son yapmış olduğumuz büyük mitingi sunan arkadaşlarımızdan bir tanesiydi. Basit bir kavga olayı bahane edilerek cumhuriyet savcılığı soruşturmasının sonucu beklenmeden büyük bir hızla idari soruşturmanın sonucuna göre, kendisi, bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesine ne yazık ki sürülmüştür. Sürülme kararı kendisine tebliğ edilmeden kendisinin almış olduğu doktor raporları göz ardı edilmiş, idare tarafından doktora "Bundan sonra rapor verilmesin." şeklinde baskılar yapılmıştır. 12 Eylül döneminde bile Artvin'de bu tip uygulamalar yapılmamıştır.

Buradan, ilgilileri bir kere daha Türkiye Büyük Millet Meclisinden uyarıyorum: Artvin'de maden çıkartılmayacaktır. Maden çıkartılmasına ilişkin mücadele veren arkadaşlara dokunan her el kırılacaktır. Bunu buradan ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Herkesin aklını başına almasını diliyor, teşekkür ediyorum.