Konu:TRT’NİN ŞEHİT OLAN 17 ASKERİMİZİN CENAZE TÖRENİNİ NAKLEN YAYINLAMASI SIRASINDA TÖRENE KATILANLARI TEK TEK SAYARKEN CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İSMİNİ ANMADIĞINA VE TARAFSIZ OLMADIĞINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:3
Birleşim:21
Tarih:11/11/2012


TRT’NİN ŞEHİT OLAN 17 ASKERİMİZİN CENAZE TÖRENİNİ NAKLEN YAYINLAMASI SIRASINDA TÖRENE KATILANLARI TEK TEK SAYARKEN CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İSMİNİ ANMADIĞINA VE TARAFSIZ OLMADIĞINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, şu nedenle söz talebinde bulundum: Dün Siirt'in Pervari ilçesindeki helikopter kazası sonucu şehit olan 17 askerimizin cenaze töreni bugün Diyarbakır'da öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazında yapıldı, cenaze namazları kılındı. Şehitlere ilişkin töreni radyo ve televizyonlar olabildiğince naklen vermeye çalıştılar. TRT cenaze törenini naklen verdi ve TRT bu cenaze törenine ilişkin naklen yayında törene katılan protokolün, bakanların, valinin isimlerini  tek tek sayarken törende bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismini anmamıştır. 4 kez bu tekrarlama işlemi yapılmıştır, törene katılan protokolün isimleri 4 kez sayılmıştır. Vali ismi de dâhil olduğu hâlde, yapılan uyarıya rağmen, TRT bu taraflı yayınından vazgeçmemiştir.

TRT bu tutumuyla tarafsız bir kurum olmadığını, Hükûmetin kontrolünde bir kurum olduğunu açıkça ilan etmiştir. Şehitlerin cenaze töreni gibi, "bütün ulusun ortak paydası" diyebileceğimiz bir duyguyu yaşadığımız bir törende TRT'nin politikaya bulaşması ve ucuz bir politik söylemin içerisine girmiş olmasını kınıyorum.

Bu tutumuyla TRT, onun görevlileri ve Sayın Genel Müdürü Anayasa suçu işlemiştir. Anayasa'nın 133'üncü maddesinin son fıkrası TRT'ye yayınlarında tarafsız olma görevini ve sorumluluğunu vermiştir. Şüphesiz, bu suçun gereğini yargı organları takdir edecektir, Cumhuriyet Halk Partisi bu tutum karşısında seyirci kalmayacaktır. Ancak bu tutumu Parlamentonun da bilgisine sunuyorum ve TRT'yi kınıyorum.

Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.