Konu:ADANA MİLLETVEKİLİ ÖMER ÇELİK’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:13
Tarih:30/10/2012


ADANA MİLLETVEKİLİ ÖMER ÇELİK’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Siz de söz isteyin, siz de çıkın konuşun ama bakın, Başkan öyle takdir etti, demek ki sataşmış konuşmacı. Sizin, muhalefetin hiçbir yerde konuşmasına tahammülünüz yok. (CHP sıralarından alkışlar)

Şimdi, Sayın Çelik konuşmasında "Dışarı çıkıp aynaya bakın, faşizmin, faşistin kim olduğunu göreceksiniz." dedi. Hiç dışarıya çıkmaya falan çıkmaya gerek yok, dünkü Ulus Meydanı'na baktığınızda, faşizmin, faşistin kim olduğunu siz daha iyi göreceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar)

Şimdi, hiç konuyu saptırmaya gerek yok arkadaşlar. Sayın Başbakan açık bir şekilde yargıya müdahale etmiştir. Konuşmacıların, bu konuyu bırakıp da "Siz de şunları yaptınız." gibi bir savunma psikolojisi içerisine girmesi, "Ya biz yaptık ama Sayın Başbakan müdahale etti ama bu bir ihtiyaçtan doğdu, siz de şunları yaptınız." demektir. Bu, budur. Suçu kabulleniyorsunuz.

Sayın Başbakan yargıya açık bir şekilde müdahale etmiştir. Dün, Ulus'ta faşizm vardı. Biz artık faşizm eski dönemlerde kaldığı için terminoloji olarak onu kullanmıyoruz "otoriter rejim" diyoruz artık. Faşizm İkinci Dünya Savaşı yıllarının, ondan sonraki yılların yönetim dönemiydi, şimdi otoriter rejimler var. Sayın Başbakan her seçimde oyunu artırdıkça yargıyı, üniversiteleri, bütün kamu kurumlarını, bütün medyayı, aydınları, herkesi kontrolü altına almaya başladı ve dün Sayın Cumhurbaşkanının birazcık müdahalesinden bile rahatsız oldu. Yani Sayın Cumhurbaşkanına da meydan okuyor "Gel başkanlık sisteminde yarışalım."

Sayın Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum, medeni bir tavır gösterdi, demokratik bir tavır gösterdi, Sayın Tayyip Erdoğan'da olmayan bir tavrı gösterdi.

Evet, faşizm dün Ulus'taydı, faşizm bugün AK PARTİ Grubundaydı.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)