Konu:SAMSUN MİLLETVEKİLİ CEMALETTİN ŞİMŞEK’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:13
Tarih:30/10/2012


SAMSUN MİLLETVEKİLİ CEMALETTİN ŞİMŞEK’İN CUMHURİYET HALK PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle tüm milletvekillerinin, tüm vatandaşlarımızın geçmiş Kurban Bayramı'nı kutluyorum ve yine, en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı'nı da buradan bir kez daha kutluyorum. (CHP sıralarında alkışlar)

Bir ülkenin kuruluş tarihinde sembol günleri vardır, her ülkede bu vardır. Bu sembol günler, aynı zamanda milleti oluşturan, milletin ortak paydasını oluşturan günlerdir; 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos ve nihayet 29 Ekim bizim, Türk milletinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin sembol günleridir. Böyle günlerde milletin bir arada olması gerekir. Böyle günlerde milletin, böyle bir cumhuriyeti kurmuş olmaktan dolayı, bu cumhuriyete sahip olmaktan dolayı kıvanç duyması gerekir, gurur duyması gerekir, milletin sokaklarda olması gerekir, meydanlarda olması gerekir. Millet ne kadar meydanlarda ve sokaklarda ise ve oralarda bu bayrama sahip çıkıyorsa o kadar modern, çağdaş bir kutlama yapıyoruz demektir. Yöneticiler, siyasetçiler, ülkeyi yönetenler, ne kadar sokaktaki, meydandaki kutlamalara karşı çıkıyor ise, ne kadar onları stadyumlara hapsetmek istiyor ise o kadar çağın gerisindedir.

Biz meydanlarda bunu kutlarken, bu kutlamayı "şaibeli" olarak nitelendiren Milliyetçi Hareket Partisine mensup sayın konuşmacıya üzüntülerimi bildiriyorum buradan. Sokaklarda, meydanlarda bayram kutlamak ne zaman şaibeli oldu? Biz gurur duyuyoruz, orada milletimizle, o vatandaşlarımızla bu bayramı kutlamaktan gurur duyduk, şaibe sizindir.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim.