Konu:GİRESUN MİLLETVEKİLİ NURETTİN CANİKLİ’NİN, PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:2
Birleşim:24
Tarih:25/11/2011


GİRESUN MİLLETVEKİLİ NURETTİN CANİKLİ’NİN, PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi dokuz yıldır iktidarda. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin, Cumhuriyet Halk Partisinin yasalar karşısında herhangi bir suçu var ise, yasalara karşı bir eylemi var ise bütün kurumlar, bütün yargı bugüne kadar neden beklemiştir? Belediyelerle ilgili Sayın Başbakan bir ithamda bulundu ama Adalet ve Kalkınma Partisi sözcüsü buraya çıkıp bir tane belediyenin adını maalesef veremedi, bize çamur atmakla uğraştı.

Sayın Canikli diyor ki: "Bir Alman vakfı Cumhuriyet Halk Patisinin bir parti meclisi üyesine 65 milyon euro civarında -yanlış hatırlıyor olabilirim- bir yardımda bulundu. Belgesi elimizde." Değerli milletvekilleri, bu, bir parti kapatma nedenidir. Bu, bir parti kapatma nedenidir. Buyurun, cumhuriyet başsavcısına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısına duyuruda bulunun. Almanya'ya yazdık, Alman Adalet Bakanlığı bunu doğrulamadığı için kullanamıyoruz. Peki, o zaman niye burada konuşuyorsun madem doğrulamadıysa? Sayın Canikli'nin sözünü ettiği parti meclis üyesiyle telefonla görüştüm. O iddia tamamen bir iftiradır. Biz o iftira nedeniyle Alman İçişleri Bakanlığına başvurduk. Alman İçişleri Bakanlığı: "Bu bilgi yanlıştır. Böyle bir belge yoktur, böyle bir yardım yoktur." dedi ve biz mahkemeden bunun tekzibi yoluna gittik. Yargı kararıyla tekzip edilmiş bir şeydir.

Sayın Canikli, size yakışıyor mu buradan iftira atmak. (CHP sıralarından alkışlar)

NURETTİN CANİKLİ (Giresun) - Söyleyeceğim, söyleyeceğim.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - Tavsiyem: Gidin yargıya suç duyurusunda bulunun, gidin yargıya suç duyurusunda bulunun. Gidin WikiLeaks belgelerindeki, o Amerika, İsviçre hesaplarıyla o zaman ilgilenin. Buraya onlarla çıkın. (CHP sıralarından alkışlar) Bakın, biz onlarla çıkmadık, biz belgelerle çıkıyoruz.

Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)