Konu:Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Şahsına Sataşması Nedeniyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:37
Tarih:11/12/2012


BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ'IN ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYLİN NAZLIAKA (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sayın Başbakan Yardımcısının şahsımla ilgili sözlerini büyük bir üzüntüyle dinledim ama bu üzüntü, Aylin Nazlıaka'nın şahsına yönelik bir üzüntü değildir; bu üzüntü ülkemin kadınlarına yönelik bir üzüntüdür. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Sayın Başbakan Yardımcısı son derece cinsiyetçi bir konuşma yapmıştır. Kendisi sözlerine "Kadın milletvekili" diye başlamıştır beni tarif ederken. Acaba bu sözleri bir erkek milletvekili söyleseydi aynı şekilde başlayabilecek miydi?

Gene kendisi konuşması esnasında benim kendisine bakmamdan mahcup olduğunu ifade etmiştir. Sayın Başbakan Yardımcısı mahcup oluyorsa, o mahcubiyetinin milletvekilinin cinsiyetinden değil söylediklerinden ötürü olmasını dilerdim. Kendisini, bu anlamda kınıyorum, bunca yıllık devlet adamlığına da bu yorumu hiç yakıştıramadığımı ifade etmek istiyorum. Kendisine toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili olarak bir kitap hediye edeceğim. Umarım bu kitabı da okur. Ama şunun bilinmesini çok önemsiyorum, özellikle siz dinleyin: Bizler "Zarif" gibi sıfatlarla anılmak istemiyoruz. Biz kadın milletvekilleri dişiliğimizle değil kişiliğimizle buradayız; bu böyle biline.

Saygılar sunuyorum.

BAŞKAN - Teşekkürler.