Konu:Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Chp Grubuna Sataşması Nedeniyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:128
Tarih:30/06/2012


ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN'İN CHP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 3'üncü yargı reformu olarak isimlendirilen bir yasayı konuşuyoruz ve Sayın Bakanın ibretlik konuşmasını biraz önce dinledik. Ben de Sayın Bakana birkaç soruyu sormak istiyorum: Şiir okuduğu gerekçesiyle mahkûm olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan için, siz işte şöyle, şöyle yapmadınız mı diyerek eleştirdi. Ben de diyorum ki: Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesinin önündeki yasağı Cumhuriyet Halk Partisinin desteğiyle kaldırırken, bugün Silivri'de yargılananlar sizin vicdanınızı sızlatmıyor mu? (CHP sıralarından alkışlar)

Terör örgütünün kasası diye hapishaneye koyduğunuz Kuddusi Okkır'ın cenazesi belediye tarafından kaldırılırken  hiç vicdanınız sızlamadı mı? Sizde vicdan yok mu? (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar) Pankart astığı için terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan ve dokuz yıl hapse mahkûm edilen öğrenciler sizin hiç vicdanınızı sızlatmıyor mu? Yargıya, yargı mensuplarının seçtiği HSYK'ya karşı eleştirdiğimizi söylüyorsunuz, aynı HSYK'nın atadığı hâkimler ne zaman ki MİT mensuplarına ve Başbakana ulaşmaya başladı, o şimdi sizin saygı duyduğunuz HSYK'nın hâkimlerini, savcılarını siz değiştirmek için burada bir gecede yasa çıkarmadınız mı? "MİT mensupları nedeniyle Başbakan tehlikede" diyerek bu yasayı çıkarırken Silivri'de yargılananlar, hukuksuz yargılananlar aklınıza gelmedi mi? Deniz Feneri yolsuzluğunu ortaya çıkarmaya çalışan savcıları çekinmeden, utanmadan bir gecede görevden almadınız mı? (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar) İhlas Finans'ın tasfiyesini burada sağlayacak kanun maddesini Başbakanın talimatıyla bir gecede burada çıkarmadınız mı?

Zamanım yok, bunları çok daha fazla çoğaltabilirim.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -  Sayın Bakan bunları en son söyleyecek kişidir. Adaletten sorumlu olması gereken Sayın Bakan, öyle anlıyorum ki adaletten değil, polemikten sorumlu! (CHP sıralarından alkışlar)

EMİNE ÜLKER TARHAN (Ankara) - Zorbalıktan sorumlu Bakan, zorbalıktan! [AK PARTİ sıralarından alkışlar (!)]

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -  Özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenleme yapacaksınız, şu saate kadar onun önergesini bize vermediniz.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Aç Başkan, açsana şunu! Niye açmıyorsun?

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) -   Belki Sayın Adalet Bakanı bize konuyu söyleyebilirdi.