Konu:DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ ALAN VERGİLERİYLE İLGİLİ
Yasama Yılı:2
Birleşim:16
Tarih:03/11/2011


DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ ALAN VERGİLERİYLE İLGİLİ
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AHMET İHSAN KALKAVAN (Samsun) - Değerli Başkan, değerli milletvekilleri; sözlerime başlamadan önce yüce Meclisi ve siz değerli milletvekili arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum.

Vatandaşlarımızın kendi bulundukları illerden yurt dışına hava yoluyla çıktıkları zaman alınan alan vergilerinin devlet kasasına yatırılırken nasıl özel sektöre kaydırıldığının ve bu sorumsuzluğun detaylarını gündem dışı söz alarak sizlere duyurmak istiyorum.

2005 yılı Mart ayı öncesinde, hava yoluyla bulunduğumuz illerin havaalanlarından yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımız direkt veya İstanbul aktarmalı uçuşlarda bütün çıkış işlemlerini kendi illerinden yaptırıyor ve yurt dışına çıkıyorlardı. 27 Mart 2005 tarihinde Millî Sivil Havacılık Güvenlik Kurulunun 13, 14 ve 15'inci toplantılarında aldığı kararlar sonunda ise vatandaşlarımız uçuş kartlarını bulundukları illerden alarak bagajlarını da gideceği ülkeye kadar teslim edebilmelerine rağmen gümrük ve polis işlemlerini İstanbul'da yapmaya zorlanmışlardır. 2005 yılı Mart ayı öncesi, yolcu bulunduğu ilde free shop mağazalarında rahatça alışveriş yapabiliyor, bütün kontrol ve bagaj işlemlerini de herhangi bir beklemeye maruz kalmadan kendi alanında hallediyor ve rahat bir yolculuğa başlıyordu. Şimdi ise İstanbul'da yaklaşık günde 10-15 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı polis gümrük kuyruklarında çile çekiyor, alışveriş yaptığı free shopmağazalarının vezneleri önünde dakikalarca beklemeye maruz kalıyor.

Değerli milletvekilleri, diyeceksiniz ki: "Ülkede bu kadar sorun varken, bu ekonomik bunalımda bunlar konuşulur mu?" Bizi buradan dinleyen vatandaşlarımız da böyle düşünebilir. Şimdi sizlere konunun önemini izah edeyim: Eskiden kendi ilinizin havaalanından yurt dışına çıkarken hava yolu şirketinin bizden aldığı bilet ücretinin içinde 5 euro alan vergisi vardı. Daha sonra hava yolu şirketi bu alan vergisini Devlet Hava Meydanlarına veriyor, dolayısıyla da devletin hazinesine giriyordu bu para. Şimdi ise bu isminin başında "millî" kelimesi olan bu devlet kurumu, bizi çıkış işlemlerimizi eften püften sebeplerle -ki, zamanımız az olduğu için bunları burada sizlere sıralayamıyorum- İstanbul'da yapmaya mecbur kılarak bu alan vergisini İstanbul havaalanını işleten özel sektöre kaydırmıştır, hem de kişi başına 11 avro olarak.

Ülkemizde uluslararası giriş-çıkışlara fiilen açık on dokuz tane havaalanı var. Bunlardan İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes dış hatlar, Dalaman dış hatlar ve Antalya'daki iki havaalanımız özelleştirilerek işletmeleri özel sektöre devredilmiştir. Millî Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu da bu özel sektöre, 9 zatı muhteremin imzasıyla bu kıyağı yapmıştır. Devletin aldığı alan vergilerini personel ve altyapı olarak on iki havalimanımızda imkânlar varken yolcu çıkışları, işletmeleri özelleştirilen bu havalimanlarına kaydırılmıştır. Günde 10-15 bin yerli ve yabancı yolcunun çıkış yaptığı İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Dalaman havalimanlarındaki rantın bu peşkeşinin muhasebesini yapmayı sizlere ve halkımıza, vicdan muhasebesini ise bu karara imza atan 9 zatı muhtereme bırakıyorum.

Değerli milletvekilleri, bu arada sizlere şunu da belirteyim ki, başta Samsun Çarşamba olmak üzere diğer 12 ilde havalimanlarında yapılan işlemler, özelleştirilen 7 havalimanlarındaki işlemlerden farklı değildir. Bugünlerde yapılan hac mevsimi yolculukları da bunun en güzel bir örneğidir. Geçmişte ilimizden yapılan bu kutsal yolculuk da yer yer İstanbul ve Ankara havalimanlarına kaydırılmak istenmektedir.

Özel sektör bu kaymaklı havalimanlarını almış fakat bugün hâlâ elleri halkımızın, dolayısıyla da devletimizin cebindedir. Onlara burada şunu sormak istiyorum: Niçin Van Ferit Melen Havalimanı'nı da istemiyorsunuz? Tekirdağ Çorlu Havalimanı'na talip değilsiniz? Niçin Isparta Havalimanı'nı işletme talebiniz yok? Bugünlerde özelleştirilmesi gündemde olan Samsun Havalimanı'na, Kapadokya Havalimanı'na da bu uygulamanın olacağı endişesinde hepinize saygılarımı sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)