Konu:ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET METİNER’İN, GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:2
Birleşim:13
Tarih:27/10/2011


ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET METİNER’İN, GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; oturduğu yerden konuşan Sayın Metiner, Cumhuriyet Halk Partisiyle ilgili bir değerlendirmede bulundu. Sayın Metiner'in demokrasiyle ilgili çok kitabı var. Bir tanesi de "Cennet Düşü" başlığını taşıyan bir kitaptır. Orada demokrasi anlayışını değerlendirir, eski ve yeni demokrasi anlayışlarını irdeler ve demokrasinin, demokrasiyi hazmetmemiş olan kişiler elinde, demokrat olmayan kişiler elinde nasıl Talibancı bir demokrasiye dönüştüğünü gayet iyi anlatır. Sayın Metiner'e, dönüp o yazdığı kitabını yeniden okumasını?

MEHMET METİNER (Adıyaman) - Ezbere biliyorum.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (Devamla) - ?ve buradaki konuşmalarını demokrasiye uygun bir şekilde yapmasını tavsiye ederim. Sayın Metiner, o kitabında özgürlükleri savunurken, burada özgürlük karşıtı bir söylemi söylemekten çekinmiyor.

Sayın Metiner, siyasete girdiğinizde bazı hataları yapmış olabilirsiniz, liderinizle ters düşmüş olabilirsiniz. Siz, gelin, onu telafi etmek uğruna başka şeyler yapmayın, Ahmet Hakan'a yazdığınız o mektuptaki gibi olmaya devam edin. Ben size bunu öneririm, size bu yakışır. (CHP sıralarından alkışlar) Başka bir rol, inanın, şurada geçen dönem oturup laf atan arkadaşlar vardı, bu rol size yakışmıyor ama "Ben bu rolü oynayacağım." diyorsanız, söyleyeceğim bir şey yok.

Bir şey daha ilave etmek istiyorum. Suriye'deki Baas rejimi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında Sayın Metiner bağ kurmaya çalıştı. Biz Suriye'ye bir heyet gönderdik "Suriye'de ne oluyor, ne bitiyor?" diye. Birçok ülkeye heyet gönderiyoruz -Bulgaristan'a gönderdik, Avrupa ülkelerine gönderdik, komşu ülkelerimize gönderiyoruz- bundan sonra da göndermeye devam edeceğiz. O günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Çelik bir değerlendirme yaptı, "Sayın Kılıçdaroğlu mezhep yakınlığı nedeniyle mi Suriye'ye heyet gönderiyor?" dedi. Ben şimdi size bu vesileyle sormak istiyorum: Siz Suriye'deki rejimin mezhebinize uygun olmaması nedeniyle mi oraya giden heyeti eleştiriyorsunuz? Siz mezhep ayırımı mı yapıyorsunuz? Bunu da Adalet ve Kalkınma Partisi Grubuna sormak istiyorum. Özgürlükçü demokrasi anlayışında Adalet ve Kalkınma Partisi bizim ufkumuzun gerisinde kalır.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)