Konu:İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN, ADANA MİLLETVEKİLİ ÖMER ÇELİK’İN BDP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE KONUŞMASI ÜZERİNE AÇIKLAMASI
Yasama Yılı:2
Birleşim:100
Tarih:26/04/2012


İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SIRRI SÜREYYA ÖNDER’İN, ADANA MİLLETVEKİLİ ÖMER ÇELİK’İN BDP GRUBUNA SATAŞMASI NEDENİYLE KONUŞMASI ÜZERİNE AÇIKLAMASI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Şimdi, Sayın Önder, zaman zaman kürsüye çıkıyor, konuşmalar yapıyor, kendisini çok zaman zevkle izliyorum ama biraz önceki konuşmasına katılmadığımı, Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh!" cümlesini, asıl amacından başka bir alana taşıdığını, kopardığını ifade etmeliyim.

Türkiye Cumhuriyeti ve onun kurucusu Büyük Atatürk, Misakımillî'yi ulusumuzun önüne bir hedef olarak koymuştur. Ulaşılması gereken bu hedef için Kurtuluş Savaşı verilmiştir. Ancak elbette ki savaşın, mücadelenin kendi şartları vardır. Kurtuluş Savaşı'nın, kurtuluş mücadelesinin kendi şartları vardır, dengeleri vardır. Büyük bir mücadele vermiş bir ulusun tarihinden söz ediyoruz. Birinci Dünya Savaşı'ndan çıkmışız, dört yıl süreyle imparatorluğun her tarafında, bütün cephelerinde savaşmış bir millet var. Buradan Kurtuluş Savaşı'na geçmişiz. Dört yıl süren, büyük bir mücadele söz konusu. Dört yıl süren büyük bir mücadelenin sonrasında -Misakımillî'yi Sayın Önder eğer tartışma konusu yapmak istiyorsa tabii ki tartışılabilir yani neden o hedeflere ulaşmadık, neden o hedeflerden vazgeçtiğini sorgulamak istiyorsa- asıl bugünkü Türkiye'de bu sorgulanmak isteniyorsa belki emperyal yaklaşım budur. O günkü şartlarda cumhuriyetin kadroları, Atatürk ve onun arkadaşları hedefi öyle belirlemiştir ve "Yurtta sulh, cihanda sulh!" ilkesini de cumhuriyetin temel politikası olarak koymuştur.

Görüyorum ki bugün Hükûmet, onun sözcüleri, iktidar partisi sözcüleri onu asıl anlamından koparsa da o cümleye yaslanma ihtiyacını duymaktadır. Keşke bu, gerçekten Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugünkü hükûmetlerin, bugünkü Hükûmetimizin samimi dış politikasının referans noktası olabilseydi.

Teşekkür ederim.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.