Konu:Kürt Sorunu, Terör Olaylarında Yaşanan Artış Ve Terörle Mücadele Konusundaki (8/1), (8/2), (8/3), (8/4) Esas Numaralı Genel Görüşme Açılmasına İlişkin Önergelerin Görüşmelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bulunması Gerektiğine İlişkin
Yasama Yılı:2
Birleşim:12
Tarih:26/10/2011


KÜRT SORUNU, TERÖR OLAYLARINDA YAŞANAN ARTIŞ VE TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ (8/1), (8/2), (8/3), (8/4) ESAS NUMARALI GENEL GÖRÜŞME AÇILMASINA İLİŞKİN ÖNERGELERİN GÖRÜŞMELERİNDE BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BULUNMASI GEREKTİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, geçen hafta çarşamba günü terör örgütünün Çukurca'daki saldırısı sonucunda 24 askerimiz şehit oldu, 18 askerimiz de yaralandı. Bu olayı takip eden günlerde de 5 askerimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmış olduğu operasyonlarda şehit oldu. Şehitlerimize buradan bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifa diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine, milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.

Millet olarak duygu yoğunluğu içerisinde bir hafta geçirdik. Bu olayın üzerine Van depremi meydana geldi. Bugünkü rakamlara göre Van depreminde 461 vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlara da Cumhuriyet Halk Partisi olarak Allah'tan rahmet diliyoruz, yakınlarına ve milletimize sabır ve başsağlığı diliyoruz, yaralılara şifa diliyoruz. Böylesine olağanüstü acı dolu günler yaşıyoruz.

Van depremi nedeniyle genel görüşmenin önümüzdeki haftaya ertelenmesi yönünde Sayın Meclis Başkanının siyasi parti gruplarıyla bir teması oldu. Bildiğim kadarıyla buna bütün muhalefet partileri olumlu görüş verdi ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Grubunun olumlu görüş vermemiş olması nedeniyle gerçekte İç Tüzük müsaade etmiş olmasına rağmen bu genel görüşme önümüzdeki haftaya bırakılamadı. Her neyse bugün bu görüşmeyi yapacağız ancak önemli olan bir durum var.

Geçen haftaki görüşmelerde terör gibi önemli bir konuda Sayın Başbakan bu görüşmelerde bulunmadı. Adalet ve Kalkınma Partisi grup başkan vekillerimizden bir arkadaşımız bugün için Sayın Başbakanın bu oturumda bulunacağı yönünde bir açıklamada bulundu geçen hafta ama basına yapılan açıklamalardan, Hükûmet kanadından yansıyan bilgilerden Sayın Başbakanın bu oturuma katılmayacağı anlaşılıyor. Sayın Başbakan bu sabah il başkanları toplantısı yaptı. Bu toplantının bitiminde Suudi Arabistan prensinin vefatı nedeniyle Suudi Arabistan Kralına taziye ziyaretinde bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gidecek. Bilgi bu şekilde.

Şimdi, dün Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç Suudi Arabistan'a gitti, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Hükûmetin sabır ve başsağlığı dileklerini iletti. Biz de Suudi Arabistan Prensi'ne Allah'tan rahmet diliyoruz, Suudi Arabistan halkına sabır diliyoruz, ama Sayın Başbakanın bu kadar önemli bir günde bu taziye ziyaretini bir başka güne bırakma ihtimali yok mudur? Bu terör bu kadar önemsiz midir?

Hem Cumhuriyet Halk Partisini PKK'yla aynı kefeye koyacaksınız? Bugün il başkanlarıyla yaptığı toplantıda böyle bir beyanda bulunmuş. Bu kadar ufuksuz, çapsız bir açıklamayı yapan Sayın Başbakan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin iradesine saygı göstermeyerek, "Terör konusunda muhalefet partilerinin önerilerine ihtiyacım yok." diyerek Suudi Arabistan'a gitmiştir. Bunu kınıyoruz. Sayın Başbakan buraya gelmelidir efendim. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)