Konu:KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ’IN, DEPREM BÖLGESİNE GİDEN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İSMİNİ ZİKRETMEKTEN KAÇINARAK, “CUMHURİYET HALK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ DE DEPREM BÖLGESİNDEYDİ” ŞEKLİNDEKİ İFADESİNİN HÜKÛMET ETME ANLAYIŞINA YAKIŞMADIĞINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:12
Tarih:26/10/2011


KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ’IN, DEPREM BÖLGESİNE GİDEN CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN İSMİNİ ZİKRETMEKTEN KAÇINARAK, “CUMHURİYET HALK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ DE DEPREM BÖLGESİNDEYDİ” ŞEKLİNDEKİ İFADESİNİN HÜKÛMET ETME ANLAYIŞINA YAKIŞMADIĞINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Sayın Başkan, Sayın Bakan Van depremiyle ilgili olarak Van'da yaptığı çalışmalar sırasında Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleriyle de orada görüştüğünü ifade etti. Bu cümle üzerine ben Sayın Genel Başkanıma döndüm sordum "Sizinle de görüştü mü Sayın Bakan?" dedim, "Evet." dedi.

Şimdi, bir Genel Başkanın, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanının, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismini zikretmekten kaçınarak "Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri de oradaydı." demeyi bir hükûmet anlayışına yakıştıramıyorum. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Her ne kadar Sayın Bakan daha sonra "Bir genel başkan" cümlesi ettiyse de bu izleyiciler tarafından muhtemelen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak anlaşılmıştır. Şimdi, bunu Parlamentonun ve milletimizin takdirine sunuyorum. 

İkinci konu şudur: Gündem dışı konuşmalara söz vermek üzere Sayın Bakan oraya çıktı. Üç tane konuşma vardı; birisi deprem, birisi 24 Ekim Birleşmiş Millet Günü, Adalet ve Kalkınma Partisi Grubundan bir arkadaşımız konuşma yaptı? Ona cevap verme ihtiyacı duymamış olabilir, "Bizim arkadaşımız." demiş olabilir ama özel yetkili mahkemelerle ilgili olarak Mersin Milletvekilimiz Ali Rıza Öztürk bir konuşma, değerlendirme yaptı yani buna cevap verme ihtiyacı duymuyor mu, merak ediyorum. Bu kürsü ne için vardır? Hükûmet eleştirilere cevap vermeyecek midir, merak ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Hamzaçebi, söyledikleriniz zabıtlara geçti. Biliyorsunuz, yazılı olarak bildirme durumları da var. Takdir Hükûmetindir genelde.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Ama böyle bir açıklama yapmadı, Sayın Bakan "Diğer sorulara yazılı cevap vereceğim." şeklinde bir açıklama yapmadı.