Konu:KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ RAMAZAN CAN’IN, PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:2
Birleşim:56
Tarih:25/01/2012


KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ RAMAZAN CAN’IN, PARTİSİNE SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYLA AKAT ATA (Batman) - Ben de teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Biz bir araştırma önergesi getirdik çünkü sorunu ülkenin sorunu olarak görüyoruz ama buradaki tartışma düzeyi gösteriyor ki bu sorun hâlen siyaseten çözüm aranması noktasından çok uzaktır. Aksine iktidar, muhalefet el ele vermişlerdir, sorun üzerinden bir siyasi rant elde etme kaygısı içerisindedirler. Burada ortak bir çözüm bulmak lazım. Eğer KCK boyutuyla sizi hiçbir şey ilgilendirmiyorsa, bu ülkenin, içinde en çok terörist bulunduran ülke olması sıfatıyla, 1'inci sırada olması sıfatıyla bir kaygı duyuyorsanız bu sizi ilgilendirsin, bu nedenle üzerine gidin. Ortak bir noktadan bakılabilir. Bizim baktığımız yerden bakmayabilirsiniz ama bu ülke insanının hak etmediği bir sıfatla anılmasını istemiyorsanız o zaman bu soruna bir zeminde buluşulabilecek temelde el atmanız gerekiyor.

Diğer bir boyutu: Sayın AKP'li Hatip buradan ifade etti, bugün Türkiye'de özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde açılan sayısız KCK adı altında dava var. Ana dava da dâhil olmak üzere hiçbir iddianamede belediye başkanlarımıza biraz önce kürsüden ifade etmiş olduğu bir iddia ortaya konulmadı. Bu iddiayı kendisine kim vermiştir yani kim ifade etmiştir? Bu bilgiyi nereden almıştır? Kimler çalışıyor AKP'ye? Onlar hangi cesaretle bu kürsüden Türkiye kamuoyunu böyle bilgilendiriyorlar, yanlış bilgilendiriyorlar? Nasıl oluyor da Türkiye insanının birbirine karşı olan öfkesini böyle siyasal anlamda üzerinden rant edebilecek şekilde kullanma cesaretini gösteriyorlar? Bunu ifade etsinler. Eğer bunu ispatlayamazlarsa, gerisini toplumun vicdanına havale ediyoruz.

Dün Sayın Başbakan vicdanımızı soruyordu "Vicdanımız nerede?" diye. Evet, vicdanımız? Kürsüden defaatle söyleniyor. Biz, Batman'da Mizgin Doğru için ağlarken sizin vekilleriniz orada değildi. Biz, Siirt'te 4 tane genç kızımız için ağlarken sizin vekilleriniz orada değildi.

YUSUF BAŞER (Yozgat) - Hadi canım!

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Hayda!

AYLA AKAT ATA (Devamla) - Biz oralardan çıktıktan sonra ancak oralara gelebilme cesaretini gösterdiler. Biz Roboski'den ayrıldıktan sonra oraya gelebilme cesaretini gösterdiler. Vicdanımız her zaman mazlumdan yanadır. Bu kürsüden çıkıp altından kalkamayacağınız sözler etmeyin. Belediye başkanlarımızı, seçilmişlerimizi ağzınıza alma cesaretini göstermeden önce 10 defa düşünün, sonra 1 defa konuşun.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Çok doğru.

AYLA AKAT ATA (Devamla) - Üslubu lisan aynıyla insandır. Bu kadar açık ve net. Sizin söylediğiniz, altını dolduramadığınız her şey bugün değilse de yarın size dönecektir. Nasıl 90'larda konuşup konuşup oturup içini dolduramayanlar bugün tarihin çöp sepetine atılmışlarsa, AKP'yi de, eğer bu soruna çözüm bulamazsa bekleyen yer orasıdır.

Saygılar sunuyorum. (BDP sıralarından alkışlar)