Konu:FRANSA PARLAMENTOSUNDA KABUL EDİLEN ERMENİ SOYKIRIMINI İNKÂR EDENLERİN CEZALANDIRILMASINI ÖNGÖREN YASAYLA İLGİLİ OLARAK BU KARARINDAN DOLAYI FRANSA’YI KINADIKLARINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:55
Tarih:24/01/2012


FRANSA PARLAMENTOSUNDA KABUL EDİLEN ERMENİ SOYKIRIMINI İNKÂR EDENLERİN CEZALANDIRILMASINI ÖNGÖREN YASAYLA İLGİLİ OLARAK BU KARARINDAN DOLAYI FRANSA’YI KINADIKLARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

OSMAN TANEY KORUTÜRK (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; benden önce konuşan arkadaşlarımın da belirttiği gibi Fransız Senatosunun dün almış olduğu karar utanç verici bir karardır. Bu, Fransa değerleri açısından, çağdaş değerler açısından; fikir, ifade, bilim özgürlüğü açısından son derece utanılacak bir karardır. Bu karar aslında Türkiye'yi değil Fransa'yı rencide etmelidir. Fransız aydınları, Fransız tarihçileri esasen bu karara karşı çıkmışlardır ve Fransız Senatosunun oldukça itibarlı olan Kanunlar Komisyonu da bu kararın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtmiştir. Bundan sonraki süreç bir hukuk sürecidir.

Bugün eleştiri günü değildir. Muhalefet-iktidar birlikte hareket ediyoruz diye düşünüyorum. Onun için, bugün Genel Başkanımızın Cumhuriyet Halk Partisi Grubunda da söylediği gibi, Hükûmetin alacağı doğru ve yerinde, sürdürülebilir ve sebat edeceği kararların biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak arkasındayız. Dolayısıyla, bundan sonra Fransa'ya karşı alacağımız bütün tedbirlerin sürdürülebilir tedbirler olması gerekir, Fransa'yı uyandırması gereken tedbirler olması gerekir. Bu tedbirler arasında büyükelçi çekmek yoktur. Büyükelçi, mücadeleyi orada devam ettirmek için, mutlaka görevinin başında kalmalıdır sonuna kadar. Bu konuda da arkadaşlarımızın dikkatini çektikten sonra bu konuda bir küçük noktaya dikkat çekmek istiyorum.

"Eleştiri günü değildir." dedim ama dün bu konunun incelenmesi sırasında, eğer basının söylediği doğruysa, Adalet ve Kalkınma Partisinin kendi MYK'sı içinden bunu izlemesini de, bir ulusal konuyu Bakanlar Kurulunun izlemesi gerektiği düşüncesiyle yadırgadığımı belirtmek istiyorum. Dolayısıyla, Fransa-Türkiye  Dostluk Grubunun iptal edilmesi konusundaki karara Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de katılıyoruz.

Hepinize saygılar sunuyorum.