Konu:KIRIKKALE İLİNİN YAHŞİHAN İLÇESİNDE BULUNAN KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA AİT MÜHİMMAT AYRIŞTIRMA TESİSİNDE MEYDANA GELEN PATLAMADA HAYATINI KAYBEDEN 4 VATANDAŞIMIZA ALLAH’TAN RAHMET, YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLEDİĞİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:49
Tarih:10/01/2012


KIRIKKALE İLİNİN YAHŞİHAN İLÇESİNDE BULUNAN KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA AİT MÜHİMMAT AYRIŞTIRMA TESİSİNDE MEYDANA GELEN PATLAMADA HAYATINI KAYBEDEN 4 VATANDAŞIMIZA ALLAH’TAN RAHMET, YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

RAMAZAN CAN (Kırıkkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle gündem dışı konuşmama fırsat veren Başkana da özellikle teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; yeni yıla girerken, Kırıkkale Yahşihan ilçesinde bulunan Kara Kuvvetlerine ait mühimmat ayrıştırma TNT şubesinde, atölyesinde çıkan patlamada maalesef 4 hemşehrimiz, vatandaşımız şehit düşmüştür. Şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerken yakınlarına ve hemşehrilerimize başsağlığı dileklerinde bulunuyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şehitlerimizden Salih Erkeç, 1969 doğumlu olup Kırıkkale ili Keskin ilçesi Cankurtaran köyü nüfusuna kayıtlı olup cenazesi tespit edilmiştir ve cenazesi, Kırıkkale Merkez Atatepe Camisinde kılınan öğle namazını müteakip cenaze namazı ve sonrasında resmî şehit töreniyle Yahşihan aile mezarlığına defnedilmiştir. Şehidimize tekrar Allah'tan rahmet diliyorum. Şehidimizin merasimine Millî Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay ve Millî Savunma Komisyonu Başkanımız, Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve askerî ve sivil erkân katılmıştır. Kalabalık bir hemşehrimizin de eşliğiyle cenaze defnedilmiştir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şehit düşen 3 kardeşimizden birisi Kırıkkale Aşağımahmutlar kasabasından, benim de akrabam olan Cezayir Çalışkan; yine Kırıkkale Karacalı köyünden 1991 doğumlu Samet Aygar Kardeşimiz; yine Ankara ili Keçiören ilçesi Bağlum kasabasından Adnan Dağdeviren Kardeşimizin maalesef cenazeleri tespit edilememiştir. Olayın üzerinden sekiz gün geçmesine rağmen yoğun bir çalışma devam etmektedir. Yoğun çalışma GATA'da ve Adli Tıp Kurumunda DNA testi üzerinde yoğunlaşmıştır. Aileler sabırsızlıkla cenazelerini beklemektedir. İnşallah en kısa zamanda görevliler ve yetkililer bu tespit çalışmalarını neticelendirecek ve ailelerine cenazelerini teslim edecek, inşallah onların da şehit merasimini hep birlikte yapacağız.

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Kırıkkale'nin Yahşihan ilçesinde bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait bu tesis mühimmat ayrıştırma ve ayıklama tesisi olup, askerî envanterden çıkan mühimmatların imha edildiği bir yer olup 2007 yılında hizmete açılmış ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiştir. Toplam 202 kişinin çalıştığı bu yerde maalesef, gerekli önlemler alındığı hâlde bu patlama neden olmuştur? Bu patlamayla ilgili adli ve askerî savcılığın tahkikatları devam etmektedir.

Sayın Başkanım, şehitlerimizden geriye kalanları ilgilendirecek bir konu da böyle bir olayda, patlamayla mütevellit hadiselerde şehit tanımına bunlar girmiyordu. Gerçekten, burada şehit statüsü verildi bu kardeşlerimize. Şehit statüsü verilmesinde özellikle Genelkurmay Başkanlığımıza, Millî Savunma Bakanımıza, Kara Kuvvetlerimize, Sayın Valimize, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay ve Millî Savunma Komisyonu Başkanımız Oğuz Kağan Köksal Bey'e ve özellikle Harb-İş Sendikası yetkililerine de özellikle huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Henüz üç ay önce işe giren 2 kardeşimiz, Cezayir ve Samet -geride kalanları- bu şehit statüsüyle ilgili haklardan inşallah yararlanacaktır diye düşünüyorum ben.

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Kırıkkale 1920'lerde on üç haneli Kırık köyü iken askerî fabrikaların, merhum Hüseyin Kahya'nın arazisini hibe etmesiyle kurulmuş genç, dinamik bir şehirdir.

Askerî fabrikaların genişlemesi ve istihdamı artırmasıyla birlikte Kırıkkale göç almaya başlamış, seksen vilayetten insanların oluşturduğu bir şehir olmuştur. Şehir 1939'da belediye, 1941'de ilçe olmuştur. 1970'lere geldiğimizde göç yoğunlaşmış, istihdam artmış ve Kırıkkale merkezi 200 bin nüfusa ulaşmıştır.

Kırıkkale şu an, Makine Kimyayla birlikte, TÜPRAŞ rafinerisiyle birlikte önemli bir savunma merkezi durumundadır. Savunma merkezi olması hasebiyle, Millî Savunma Bakanlığının tesisleri, Makine Kimya ve özellikle TÜPRAŞ rafinerisiyle birlikte burada patlayıcı ve yakıcı malzeme imal edilmektedir. Bundan dolayı da tabii ki riskli bir iş alanıdır. Bu riskleri beraberinde getirmemek kaydıyla, şehrin merkezinden, önemli, tehlikeli, riskli sayılabilecek yerler şehrin uzağındaki yerlere nakledilmiştir. Buna rağmen, tabii ki savunma sektöründeki sıkıntılar, riskler devam etmektedir. Bu sıkıntıları asgariye indirmek için Hükûmetimizin de çalışmaları devam etmektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; inşallah cenazelerimiz tespit edilir DNA testiyle, onların da ailelerine cenazeler teslim edilir diyorum.

Ben bu vesileyle, şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor ve milletimizin tekrar başı sağ olsun diyorum.

Tekrar yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Can.