Konu:Artvin Cerattepe'de Çıkarılmak İstenen Madenle İlgili Mahkeme Kararına İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:99
Tarih:02/05/2013


ARTVİN CERATTEPE'DE ÇIKARILMAK İSTENEN MADENLE İLGİLİ MAHKEME KARARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Geçen günlerde Artvin'de çıkartılmak istenen Cerattepe'deki madene ilişkin çok büyük bir miting yapıldı. Artvin'in her siyasi yelpazesindeki insanlar, on binler meydanlara çıkarak bu maden katliamına "dur" dediler. Sayın Bakanın bunu özellikle dinlemesini istiyorum. Rize'den çıkartılmış olan daha önceki mahkeme kararının tam tersi çıktı. Sayın Bakan, bir şey demiştiniz burada, hiç unutmuyorum: "Siz yanıldınız, noterden yaptığınız tespitte tam tersi çıktı." demiştiniz. Önümüzdeki günlerde kimin yanıldığını hep beraber göreceğiz.

O, sizin almadığını iddia ettiğiniz firmanın yandaşları beni arıyorlar "Bu işin üzerine gitme." diye Sayın Bakan. Size müjdeler olsun, sizi tebrik ediyorum! Onlar beni nasıl arıyorlar biliyor musunuz "Bu işin üzerine gitme." diye. Hani siz dediniz ya "O firma almadı." diye, ısrarla diyordunuz ya bu kürsüden. Kimin ne şekilde araya girdiğini size ayrıca baş başa açıklayacağım.

O firmanın, o ihalenin kimi tarif ettiğini biliyordum, siz yanıldınız, ben yanılmadım; onu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. O madeni Samsun'da mı işleyecekler, sizin evde mi, bizim evde mi işleyecekler hep beraber göreceğiz Sayın Bakan. Önümüzdeki günlerde ihaleye fesadın nasıl karıştırıldığını bu Mecliste bütün Parlamentoya anlatacağız.