Konu:12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN YIL DÖNÜMÜNE, İSTANBUL ESENYURT'TA BİR ŞANTİYEDE ÇIKAN YANGINA VE SİVAS DAVASI KARARINA İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:77
Tarih:13/03/2012


12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜNÜN YIL DÖNÜMÜNE, İSTANBUL ESENYURT'TA BİR ŞANTİYEDE ÇIKAN YANGINA VE SİVAS DAVASI KARARINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Dün tarihler 12 Martı gösteriyordu. Dün itibarıyla bundan doksan bir yıl önce İstiklal Marşı'mız 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildi. Bizim için onur verici bir olayın dün yıl dönümüydü. Bu vesileyle, Mehmet Akif Ersoy'u şükranla ve rahmetle anıyorum. Mehmet Akif Ersoy'un sadece İstiklal Marşı'nın yazarı olması nedeniyle anılmasını da yeterli bulmuyoruz. Mehmet Akif Ersoy, dürüstlüğüyle, sanatıyla bugünlere örnek olabilecek bir şahsiyettir. Bugünlerde rahmetli Mehmet Akif Ersoy'u örnek almaya, örnek göstermeye çalışan çok kişi var, çok siyasi var; keşke onun dürüstlük üzerine oturmuş olan yaşam anlayışı herkes tarafından örnek alınabilseydi. Bir kez daha Mehmet Akif Ersoy'u şükranla, rahmetle anıyorum. İstiklal Marşı'nın yazarı olması nedeniyle de, böyle bir İstiklal Marşı'mız olması nedeniyle de gurur ve mutluluk duyduğumu ifade ediyorum.

Dün İstanbul'da 11 işçimiz hayatını kaybetti. Bu, geçiştirilebilecek bir olay değildir. Bundan birkaç yıl önce yine İstanbul'da, Bayrampaşa'da bir iş hanında meydana gelen yangında onlarca vatandaşımız yanarak hayatını kaybetmişti. O günlerde, ilgili bakanlar, Sayın Başbakan çıkıp bir daha bunların olmayacağı yönünde açıklamalar yapmışlardı ama görünen tablo, bu konuda Türkiye'nin bir arpa boyu yol gidemediğidir. 11 işçimize Allah rahmet etsin diyorum, Hükûmeti de bu konuda göreve davet ediyorum.

Yine, yaşadığımız bir olay, acı bir olay şu: Bundan on dokuz yıl önce Sivas'ta çok acı bir olay yaşandı, 35 vatandaşımız hayatını kaybetti, yakılarak öldürüldüler. Bu olay nedeniyle açılmış olan dava zaman aşımına uğradı, failler yakalanamadı. Bir hukuk devletinde, hukuk devleti olarak tanımlamak istediğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanmaması gereken bir olaydır. Bir insanlık suçunu işleyen kişi hakkında, kişiler hakkında "zaman aşımı" diye bir kavramın olmaması gerekir, bu suçun takip edilebilmesi gerekir, bu konuda gerekli, Anayasa değişikliği dâhil, tüm yasal değişikliklerin yapılması gerekir. Sayın Başbakanın buna yönelik olarak "Hayırlı olsun." açıklamasını da oldukça yadırgadığımı ve milletin bu vesileyle de?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Hamzaçebi.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Son bir şey daha kaldı efendim.

BAŞKAN - Süre epey aştı, teşekkür ediyoruz.

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Teşekkür ederim.