Konu:2012 YILI MERKEZÎ YÖNETİM BÜTÇESİ VE 2010 YILI MERKEZÎ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI
Yasama Yılı:2
Birleşim:42
Tarih:19/12/2011


2012 YILI MERKEZÎ YÖNETİM BÜTÇESİ VE 2010 YILI MERKEZÎ YÖNETİM KESİN HESAP KANUNU TASARISI
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY (Mardin) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2012 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 29'uncu maddesi üzerinde söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Her alanda reformlar yapan, ülkemize çağ atlatan, büyüme rekorları kıran, hedef ve vizyon koyan, yapılanların, yapılacakların değerlendirildiği bütçe görüşmelerinin son günlerine gelmiş bulunuyoruz. AK PARTİ olarak yaptığımız bütçelerde "İşimiz hizmet, gücümüz millet" dedik ve milletimizden aldığımız yetkiyle ülkemizin her karışına hizmet götürmenin mücadelesini verdik, vermeye de devam edeceğiz. Diğer dokuz bütçemizde olduğu gibi, bu bütçemizde de halka hizmeti, ekonomik kalkınmayı ve ülke insanlarımızın toplumsal refahının en üst düzeyde olmasını hedef aldık. Bütçemiz, yoksullukla mücadeleyi sürdüren, çiftçimizin yetiştirdiği mahsulün değerini veren, köylümüze yol, su, elektrik ve altyapı hizmetlerini sunan, işçinin, memurun alın terini karşılıksız bırakmayan, emekliyi düşünen, eğitime ve sağlığa en yüksek bütçeyi ayıran, öğrencilerimizin eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşılayan, özürlüye, bakıma muhtaç olana destek veren, ülkemizin dört bir yanına hizmet götüren, reel kesimi destekleyen, ARGE'ye önemli paylar ayıran, belediyelerimizi ayrım yapmadan destekleyen bir bütçedir.

Değerli milletvekilleri, seçim bölgem olan Mardin ilimiz de bu bütçelerden aktarılan kaynaklarla birçok alanda hizmet almıştır. Sağlık alanında, Derik, Savur, Ömerli, Dargeçit, Mazıdağı ve Kızıltepe Devlet Hastanelerini bitirerek vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Midyat Devlet Hastanesinin inşaatı tamamlanmış olup en kısa zamanda hizmete açılacaktır.

HALUK EYİDOĞAN (İstanbul) - Koruma amaçlı imar planınız yok.

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY (Devamla) - Nusaybin Devlet Hastanesi temel atma aşamasında olup?

HALUK EYİDOĞAN (İstanbul) - Mardin koruma amaçlı imar planınız hâlâ yok.

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY (Devamla) - ?Mardin'e yapılacak olan 300 yataklı yeni devlet hastanesiyle ilgili çalışmalar ise devam etmektedir. Bunların yanı sıra, hastanelerimizdeki tıbbi cihaz, doktor, ambulans ve acil servislerin sayılarını da artırdık.

Mardin, AK PARTİ döneminde, özlemini duyduğu Artuklu Üniversitesine ve uzun zamandır su sıkıntısı çeken Mardinli ve Kızıltepeli hemşehrilerimiz içme suyuna "Beyaz Su Projesi"yle bizim iktidarımız zamanında kavuştu. Mardin kentinin sahip olduğu tarihî mirasın gün ışığına çıkarılıp kültürel değerlerin korunması amacıyla "Tarihî Dönüşüm Projesi"ni başlattık.

HALUK EYİDOĞAN (İstanbul) - Projeniz yok. Uygulama imar planınız yok.

GÖNÜL BEKİN ŞAHKULUBEY (Devamla) - İki yüz on dokuz yıldır yapılamayan, Mardin'in önemli bir projesi olan Mardin Kalesi güçlendirme ve restorasyon çalışmalarını, kalemizi turizme kazandırmak amacıyla biz başlattık.

Son yıllarda sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan, huzurun, kardeşliğin, dayanışmanın, misafirperverliğin, camileriyle, medresesiyle, kilisesiyle hoşgörünün simgesi olan Mardin, tarihî ve kültürel mimari yapısıyla UNESCO'nun dünya mirası kenti listesine girmeye adaydır.

Tarihî yapıtları ve doğal güzellikleriyle 2002 yılında 150 bin turist çekerken şimdi 1 milyon rakamına ulaştık. Mardin Havaalanı pisti yenileme çalışmaları devam etmekte olup terminal binasının tamamlanmasıyla, 2023 vizyonumuzda olan, yıllık 5 milyon turist sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

Ulaştırma alanında seksen yılda sadece 28 kilometre bölünmüş yol yapılmışken, AK PARTİ Hükûmeti zamanında tam 235 kilometre bölünmüş yolu Mardin'imize kazandırdık.

Yukarı Mezopotamya'nın en verimli topraklarına sahip olan ilimizde 73 bin hektarlık alan sulanıyor. GAP çalışmalarımız bittiğinde ise 204 bin hektar alan su ile buluşmuş olacak.

Mardin Organize Sanayi Bölgesi yüzde 99 doluluk oranına ulaşmış olup ihtiyaca cevap vermediğinden ikinci organize sanayi bölgesi açma çalışmalarını da başlatmış bulunuyoruz.

Değerli milletvekilleri, biz bütün bunları, yaptığımız gerçekçi bütçelerimizle başardık. "Sevdamız millet, görevimiz hizmet." dedik. Ülkemizin güzel insanları ve onların refah seviyesini daha artırmak için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, bütçenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bütçemizin ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Şahkulubey.