Konu:KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ'IN, ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:2
Birleşim:70
Tarih:23/02/2012


KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ'IN, ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KAMER GENÇ (Tunceli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ben sordum: Bu Ahmet Davutoğlu nerede? Yok. Şu anda nerede? Tunus'ta Suriye'nin dostlarını toplantıya çağırıyor. Gitti Birleşmiş Milletlere, Çin'le, Rusya'ya karşı çıktı, orada eli boş döndü. Ne dediler kendine talimat verenler: "Ya, git, işte Tunus'ta Suriye'nin dostlarını topla." Ben burada ne dedim? Arkadaşlar, siz Saadet Partisinin konuşmalarını dinlemiyor musunuz? Dün daha Mustafa Kamalak ne dedi sizinle ilgili? Suriye'yle ilgili ne dedi? Şimdi, Türkiye Cumhuriyeti'nin başına büyük belalar getirebilecek nitelikte konuşmalar var. Diyorlar ki "Suriye'nin muhaliflerini getiriyorlar Türkiye'de eğitiyorlar, dolayısıyla orada gidiyorlar olayları çıkaran onlar." diyorlar. Biz de diyoruz ki, işte bu Dışişleri Bakanlığı makamda oturan zat, Ahmet Davutoğlu neredeyse gelsin burada Meclise bilgi versin. Bu niye sizi rahatsız ediyor? Biz, Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını sizin bin misli kadar koruruz çünkü siz bu devleti bitirmeye çalışıyorsunuz, biz bu devleti itibar sahibi yapmaya çalışıyoruz.

Şimdi, Sayın Bakan, bakın, yalnız Bingöl'de yollar kapalı değil. Bakın, Tunceli'de de, Muş'ta da, doğu, güneydoğuda çok büyük kar var bu sene. Bizim bütün köy yollarımız kapalı, ilçe yollarımız kapalı, bunlara doğru dürüst bir yakıt parasını verin, yardım edin, ekstradan makine gönderin. Köylerden her gün bize telefon ediyorlar: "Hastalarımız var, doktor gelmiyor." Yani şimdi artık bunu siz "Tayyip Bey seçim yorgunluğu içinde bu lafları söyledi." diyorsunuz ama biraz seçim yorgunluğundan kendinizi kurtarın da vatandaşın dertleriyle ilgilenin.

Tabii, zamanımız da az kaldığı için bir şey diyemiyorum ama yani bir tek kendi ilinizle değil, biraz da öteki illerle ilgilenin.

Benim dediğim şu: Maalesef, AKP gidiyor Suriye'nin işine karışıyor. Suriye'nin işine karışmak senin haddine değil, sen git Amerika'nın istediklerini yap. Sen Türkiye'de yerleşme, git New York'ta yerleş çünkü talimatı oradan alıyorsun Ahmet Davutoğlu. Onun için gel bu Meclise, gelmiyorsan o zaman bakanlıktan da istifa et.

Böyle bir şey olur mu ya? Bir devletin itibarı bu kadar zedelenir mi? Hamas'a kim "Suriye'den çık" dedi?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

KAMER GENÇ (Devamla) - İşte, siz Hamas'a "Çık Suriye'den." dediniz. (CHP sıralarından alkışlar)