Konu:MUŞ MİLLETVEKİLİ SIRRI SAKIK'IN DANIŞMA KURULU ÖNERİSİNİN ALEYHİNDE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:97
Tarih:25/04/2013


MUŞ MİLLETVEKİLİ SIRRI SAKIK'IN DANIŞMA KURULU ÖNERİSİNİN ALEYHİNDE YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KAMER GENÇ (Tunceli) - Şimdi, sayın milletvekilleri, evvela en büyük dürüstlük konuşulanları doğru anlamaktır. Biz ne açılıma karşıyız ne savaştan yanayız, biz Türkiye Cumhuriyeti devletinde huzurun gelmesini istiyoruz ama başkalarının, emperyalist güçlerin uşağı olarak hareket etmiyoruz; kendi vicdanımızla, kendi aklımızla hareket ediyoruz. Şimdi, silah bırakılmış, ondan sonra insanlar öldürülmüyor, bizim için en onurlu bir durum, en istenen bir durum ama biz burada diyoruz ki: Kardeşim, ben birtakım? Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Abdullah Öcalan, Amerika gizli bir anlaşma yapmışsa bu anlaşmayı açıklayın.

RECEP ÖZEL (Isparta) - Öyle bir anlaşma yok.

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Rüya görüyorsun sen rüya.

KAMER GENÇ (Devamla) - Diyarbakır meydanında sizin açıkladığınız cümle çok önemli. Bin senedir? Diyor: "İslam bayrağı altında yaşayacağız, Türkiye Cumhuriyeti devletini kaldıracağız." Ben bunu istemiyorum, bu da benim hakkım değil mi? Ben İslam bayrağı altında yaşamak istemiyorum, Türkiye Cumhuriyeti devleti bayrağı altında yaşamak istiyorum. Benim birinci hedefim bu.

İkincisi, şimdi, arkadaşlarımız Dersim'den bahsediyorlar. O Dersim katliamını kim yaptı? Hamidiye alayları yaptı. Hamidiye alayları kim? Kim olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Denildi ki o zaman, efendim: "Cennete gitmek için 2 tane, 3 tane Kızılbaş katledin..." İşte buyurun, işte o düşüncedeki insanlar geldi, o Dersim'deki insanları katletti. Onu istiyorsanız, araştırma önergelerimiz var, açalım; AKP içindeki Kürt milletvekilleri de buna kabul versinler, bu konuda biz araştırma önergesine? Dersim'de ne olmuş, kim haksızlık yapmış, bu olayların özünü açıklayalım. Bugün, Alevilerin inanç yerlerinin, cemevlerinin inanç yeri kabul edilmemesinin nedeni de işte AKP içindeki Kürt milletvekilleri buna kabul vermiyorlar. Buyurun verin de Alevilerin de inanç yerlerinin, cemevinin inanç yeri olduğunu kabul edelim. Niye yani bunlardan çekiniyorsunuz? Tabii zamanımız olmadığı için çok ayrıntılı da konuşmuyorum.

Saygılar sunuyorum.