Konu:BURDUR'DA HAYVANCILIK SEKTÖRÜ VE "ALO BİRLİK" FAALİYETLERİ HAKKINDA
Yasama Yılı:3
Birleşim:84
Tarih:28/03/2013


BURDUR'DA HAYVANCILIK SEKTÖRÜ VE "ALO BİRLİK" FAALİYETLERİ HAKKINDA
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BAYRAM ÖZÇELİK (Burdur) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; göller, güller ve gönüller diyarı Burdur'umuzun "en"leri, "ilk"leri ve "marka"ları olarak son yıllarda mermercilik ön planda olmakta ve Burdur beji dünyaya açılmış durumdadır. Şu anda 400 milyon dolar Burdur'un ihracatı vardır mermercilikte ve New York Havaalanı'nın tamamı Burdur bejiyle döşenmiştir.

Diğer bir markamız, eğitim kenti olmasıdır. SBS, YGS ve LYS'de Türkiye birinciliklerini sürdürmektedir. Çocuklarına iyi bir eğitim ve öğretim aldırmak isteyenlerin çocuklarını Burdur'umuzdaki okullara getirmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Diğer bir markamız Burdur'un hayvancılığı. Burdur'da tamamı kayıt altına alınmış ve yüzde 100 kültür ırkı hayvanlarımızdan günlük bin tona yakın süt ve yıllık 363 bin ton süt üretmekteyiz. Sütte soğuk zincire en önde, ilk geçen il olduk ve son yıllarda köylerimizin en uygun yerlerine toplu sağım merkezleri kurarak fazla fiyatla ve kaliteli süt üretmekteyiz ve her fırsatta köylülerimizin toplu sağım merkezlerini artırarak teyzelerimizin, ablalarımızın binbir zahmetini üzerlerinden alıyoruz.

Yapılan çalışmalar, uygulanan projeler ve eğitimler sonucunda bakteri sayısı ve somatik hücre sayısında AB kriterlerinin altındayız. İlimizde bir laktasyonda süt miktarı 6 ton civarındadır. Bu da Avrupa standartlarındadır.

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliğimiz yaklaşık 6 bin üyesi ile Türkiye'nin damızlık düve merkezi konumundadır ve işletme başına hayvan sayısı 6 olması ki bu sayı Türkiye ortalamasının üstündedir. İlimizdeki yıllık satılan 10 bin adet damızlık hayvan satışı ile ülkemizin damızlık hayvan temininde tercih edilmesi ilimiz hayvancılığının güçlü yanını oluşturmaktadır.

Burdur hayvan üreticileri, romantik hayvancılıktan süratle kurtulmuştur. Restoran tipi, lokanta tipi hayvancılıktan kazanç elde edemeyeceğini dolayısıyla yem bitkisi üretiminde müthiş çalışmalar yaptığını görüyoruz ve 2012 yılının tamamında 1.5 milyar TL'lik gayrisafi hasıla ile il ekonomimizin lokomotif sektörü hâline gelmiştir.

Burdur ilimiz için en büyük üzüntümüz ise ilimizde günlük olarak 150 ton süt işlenmektedir. Yani, ürettiğimiz sütün yaklaşık yüzde 85'i diğer vilayetlerimizdeki fabrikalarda işlenmektedir. Şimdi, bunu da aşmak için -teşvikte 3'üncü bölgedeyiz-  yeni kurulmakta olan 2'nci OSB'mizde büyük firmaların arazi almasını beklemekteyiz. Parsellerimizi büyük tuttuk dolayısıyla süt sanayisi sektörünün kuruluşlarını Burdur 2'nci OSB'ye beklemekteyiz.

Ayrıca, 16-19 Mayıs tarihlerinde Burdur'da 2. Ulusal Hayvancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nı gerçekleştireceğiz. Talep doğrultusunda, bu yıl fuara katılımın yüksek olduğunu biliyoruz.

Sayın milletvekilleri, fuar kapsamında Burdur'da her yıl ama her yıl güzellik yarışmaları yapılıyor. Hollanda ve İtalya'dan gelen hakemler damızlık düveleri yarıştırıyor. Ödüllü bu yarışmalardaki yetiştirici ablalarımızın, kızlarımızın, çocuklarımızın heyecanlarını görmek istiyorsanız bu Damızlık Düve Güzellik Yarışması'na sizleri bekliyoruz.

Burdur'umuzun tüm bu potansiyeline ve vizyonuna uygun olarak ortaya çıkmış olan "Alo Birlik" ve "Alo Köylüm" projesini geliştirdik. Proje paydaşları: Burdur Valiliği, Gıda, Tarım İl Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Türk TELEKOM, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi. Projenin açılışı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker'in Burdur'u teşrifleri ayrı bir önem kazandırmıştır. Üreticilerimiz ve köylülerimiz de teknoloji kullanılarak üretilen hizmetlerden yararlanmayı sonuna kadar hak ediyor. Bu proje ile üreticimiz hizmet kalitesini artıracak.

Peki, nedir "Alo Birlik", "Alo Köylüm"? 444 26 96'da bir hat oluşturuldu. Küpeleme çalışmaları şu anda bu hat üzerinden gerçekleştiriliyor. Daha sonra, suni tohumlamaları bu hat üzerinden yapacağız. Destekleme ve teşvikleri bu hat üzerinden gerçekleştireceğiz. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine yapılan aylık süt bildirimlerini bu hat üzerinden bildireceğiz. Satılık düve veya düve almak isteyenler bu hattan alım yapacaklar. Kesimhane ve kombinaları, yem şikâyet ve bilgi sistemlerini ve ihbar şikâyetlerini bu hatta yapacağız.

Kendi ilinizdeki damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve il müdürlüklerini uyararak "Alo Birlik" sistemine girmelerini tavsiye etmenizi bekliyor, hepinize saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)