Konu:ISPARTA MİLLETVEKİLİ RECEP ÖZEL’İN GÖRÜŞÜLEN KANUN TASARISININ 3’ÜNCÜ MADDESİ ÜZERİNDE ŞAHSI ADINA YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
Yasama Yılı:3
Birleşim:76
Tarih:12/03/2013


ISPARTA MİLLETVEKİLİ RECEP ÖZEL’İN GÖRÜŞÜLEN KANUN TASARISININ 3’ÜNCÜ MADDESİ ÜZERİNDE ŞAHSI ADINA YAPTIĞI KONUŞMA SIRASINDA ŞAHSINA SATAŞMASI NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ÖZGÜNDÜZ (İstanbul) - Şimdi, Sayın Özel, bakın, size olayı anlatayım, o mahkeme ne kadar mahkeme görün. Dün, Bedirhan Şinal denilen bir vatandaş, Cumhuriyet gazetesine molotofkokteyli atmaktan dolayı tutuklu olan, sanık olarak yargılanan kişi diyor ki: "Polis bana attırdı." Onu geçtik.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Geçmeyin, geçmeyin,

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Sayın Millî Savunma Bakanı burada. Önemli bir konu söyleyeceğim. Dün diyor ki...

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Anlatın.

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Dün diyor ki...

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Polis mi attırdı diyor?

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Bir saniye... Bir saniye...

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Geçmeyin, anlayalım ama.

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Hayır, polisin attırdığını söylüyor.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Atmış yani, değil mi, atmış?

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Polisin kendisine molotofkokteyli verdiğini ve Cumhuriyet gazetesine attırdığını, yani polisin provokatör ajanı olduğunu söylüyor.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Ne yaptınız anlamında.

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Bu kişi dün bir ifade verdi. Afyon'da cephanelik patladı ya 25 askerimiz şehit oldu, tekrar rahmetle anıyorum. Diyor ki: "Beni özel yetkili cumhuriyet savcısı, Çağlayan'da -ismini de verdi, söylemiyorum- çağırdı, tutukluyum, askerleri dışarı çıkardı, odasında baş başa kaldık. Bana dedi ki: `Sen? Afyon'daki patlamanın emrini İlker Başbuğ, Hurşit Tolon Paşalar kime verdi?" Bir saniye? "Sedat Peker'e söyledi, Sedat Peker'in adamları da bu patlamayı gerçekleştirdi.' de seni gizli tanık yapayım ve özgürlüğünü sağlayayım." Bu mahkeme mi, bu savcılık mı? Bu beyanı, Sayın Bakan, tutanağa geçmiştir, buradan söylüyorum, lütfen peşine düşün.

AYDIN ŞENGÜL (İzmir) - Yalan söyleme.

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Eğer doğruysa?

Efendim? Gizli tanık, bakın, işte "Yalan söyledi." İyi de gizli tanık yüzünden insanlar tutuklanıyor, Allah'tan korkun işte, biz de onu söylüyoruz. "Gizli tanık yapayım sizi mahkeme?" Eğer, bakın, diyor ki: "Benim adliyeye gittiğim kamera kayıtlarından belli, savcının odasına girdiğim, askerlerin çıktığı, konuşmam, hepsi kayıtlarda belli." Adalet Bakanını göreve çağırıyorum.

BÜLENT TURAN (İstanbul) - Avukatı neredeydi?

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Başka bir şey daha söylüyor bu mahkeme -Tuncay Özkan hakkında 37 bin sayfa, 37 bin sayfa arkadaşlar, tutanak var- "on beş dakikada savunma yap diyor. 37 bin sayfa hakkında on beş dakikada savunma yap diyor. Ya, burası mahkeme değil! Bakın, bu mahkeme mahkeme olmadığı için biz bunu lağvettik, bu Parlamento kaldırdı. Başbakan dedi ki: "Ben bunlara güvenmiyorum." Bu mahkeme geçici olarak görev yapan, lağvedilen bir mahkemedir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ALİ ÖZGÜNDÜZ (Devamla) - Yani lütfen gelin izleyin; hukukçular, gelin izleyin.

Teşekkür ediyorum.