Konu:Erzurum İli İle Artvin’in Arhavi İlçesinin Kurtuluşunun 95’inci Yıl Dönümünü Kutladığına İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:76
Tarih:12/03/2013


ERZURUM İLİ İLE ARTVİN’İN ARHAVİ İLÇESİNİN KURTULUŞUNUN 95’İNCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADIĞINA İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Bugün 12 Mart 1918, Erzurum'un kurtuluşunun yanında aynı zamanda da Artvin'in Arhavi ilçesinin de kurtuluş günü, 95'inci kurtuluş gününü kutluyoruz. Ben hem Erzurumluların hem Artvin Arhavi ilçemizin kurtuluşunu kutluyorum.

İstiklal Savaşı sırasında güzel yurdumuz işgal edilmeye başlanmış, Arhavi de işgal edilen yurt köşelerimizden biridir. Kurtuluş Savaşı'mızda yurdun her bir yanında olduğu gibi yöremizde de milis kuvvetlerimiz ile silahlı kuvvetlerimiz ve işgalci düşman güçleri arasında amansız mücadeleler olmuştur. 23 Mart 1915'te Hopa'yı işgal eden Rus kuvvetleri Hopa-Arhavi arasındaki mesafeyi yirmi günde geçebilmiş ve 15 Mart 1915'te Arhavi'nin doğu kısmını ele geçirmişlerdir. Kapisre Deresi'nin batı yakasına çekilen milis kuvvetleri burayı müdafaa etmiş ve düşmana bir yıl süreyle geçit vermemiş ve 12 Mart 1918 tarihinde düşman güçlerinden Arhavi temizlenmiştir.

Ben, bir kere daha, bu vesileyle, Türkiye Büyük Millet Meclisinden Arhavililerin ve Arhavi'nin kurtuluş yıl dönümünü kutluyor, saygılar sunuyorum.