Konu:7 Mart Artvin'in Kurtuluş Yıl Dönümü Nedeniyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:75
Tarih:07/03/2013


7 MART ARTVİN'İN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz.

Sirya'da şarabım asma dalında,

Bundandır başının dumanı Genya'nın,

Bundandır yalpalaması Çoruh'un.

Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz. (CHP sıralarından alkışlar)

 

Ardanuç'ta kaleyim, yüzyıllar saklı taşduvarlarımda.

Berta Köprüsü'yüm, selam dururum Evher'den esen yele.

Efkâr Tepesi'nde bir delikanlı, al yazmasını düşler yavuklusunun;

Gelin görün, pancarcı olmuşum,

Horona durmuşum Sahara'da üç nesil birden.

Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz. (CHP sıralarından alkışlar)

 

Bir yanım barıştır benim,

Korzul'daki zeytin ağacına sorun.

Hırçın poyrazıyım Karadeniz'in Hopa kıyısında,

Bir yanım kavga.

Arhavi'de çay çiçeği,

Murgul'da bakır,

Çifteköprü'de alabalık, kan benekli.

Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz.

 

Yakılmamış ağıtlarım var gidenlerin ardından.

Bıldırcın mevsiminde atmacayım.

Çıngırak sesleri baharın müjdecisidir

Beyazsu Yaylası'nda;

Kemençe, ney, tulum, davul, zurna,

Akordiyon sesiyim bir düğünde,

Güzellikleri anlatırım dört dilden.

Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz.

 

Dağ dağ olurum, deniz deniz.

Gönül gönül olurum, yürek yürek.

Sınır boylarında bayrak,

Kurtuluş Savaşı'nda mavzer.

Ben özgürlüğüm, ben bağımsızlık,

Ben Kaçkar Dağıyım, ben deli horon.

Günü geldiğinde,

Atabarı değil,

Atatürk olurum Kocatepe'de.

Ben Artvin'im dostlar, bensiz olmaz. (CHP ve MHP sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu ülkeye güneş hep kuzeydoğudan, Artvin'den doğar ve biz Artvinliler her zaman güneşe döneriz yüzümüzü yani aydınlığa, çağdaş yaşam biçimine. Geçmişten sadece ders alır, değerlerimizi taşırız yarınlara ve mutlaka geleceğe döner yüzümüz, aydınlık geleceğe. Atatürk'e bakar bizim yüzümüz, değerlerine, devrimlerine, ilkelerine bakar bizim yüzümüz. Varsa bir tehlike ilk farkına varan biz oluruz, ilk tepki veren, mücadele eden ve bu cumhuriyetin değerlerinden asla vazgeçmeyen, ödün vermeyen, bu cumhuriyetin nirengileri oluruz. Demokrasiyi sahiplenir, ondan hiç vazgeçmeyiz çünkü biz Artvinliyiz, bu toprakların barındırdığı değerlerin tümünde biz varız. Kuzeydoğudan doğan güneşiz biz. Bu ülkede demokratik katılımın ve mücadelenin arandığı, cumhuriyet ve değerlerinin altının çizileceği her karanlığa doğan güneş oluruz biz çünkü biz Artvin'iz, aydınlığa bakar yüzümüz. Tüm geçmişinde çıkar ilişkilerini, bağnazlığı ve kardeş kavgasını tanımayan Artvinlinin olağanüstü birlikteliği, bu çağdaş Atatürkçü yolda Türkiye'nin gelişimine damgasını vurmuştur.

Artvinli, Atatürkçü, cumhuriyetçi ruhuyla bir kurtuluş gününü daha coşkuyla kutlamaktadır. 7 Mart 1921 tarihinde düşmanı kovan Artvinli, şimdi de aynı ulusal ruh ve mücadele azmiyle, Cerattepe'de maden bahane edilerek saldırıda bulunan ve topraklarımıza tecavüz etmek isteyen iş birlikçileri de tarihe gömecektir. Artvinli, doksan iki yıl önce vermiş olduğu mücadeleyi Mustafa Kemal'in ruhuyla yine verecek, gözleri para hırsıyla bürünmüş kapitalistleri topraklarından kovacaktır.

O nedenle diyoruz ki 7 Mart işgalin adıdır. O nedenle diyoruz ki 7 Mart cumhuriyetin adıdır. O nedenle diyoruz ki 7 Mart Atatürk'ün ta kendisidir. O nedenle, 7 Mart, bu ülkeye doğan güneşin, kuzeydoğudan doğru güneşin adıdır diyoruz. Çünkü Artvinli olmak, yeri gelince Çoruh'un hırçınlığını, yeri gelince yaylaların sessizliğini barındırmaktır. Artvinli olmak, bu ülkeye güneşi kuzeydoğudan doğurmak, yüzünü daima aydınlığa, çağdaşlığa çevirmektir. Artvinli olmak, bazen Cankurtaran'da tırmanmak, bazen de Karadeniz'in hırçın dalgasında kürek çekmektir. Artvinli olmak, ömrü boyunca kazandığı tüm servetini hiç düşünmeden bağışlayıp dünyanın en büyük Atatürk anıtını Artvin'de dalgalandırmaktır. (CHP ve MHP sıralarından alkışlar)

7 Mart kurtuluş gününü birlik ve beraberlik duygularıyla kutluyor, çalışmaktan onur, paylaşmaktan gurur duyanların memleketi Artvin'in milletvekili olarak yüce heyetiniz başta olmak üzere televizyonları başında bizleri izleyen tüm Artvin ve Artvin sevdalılarına saygılarımı sunuyor, Atatürk'ün mabedinden, onun "En büyük eserim" dediği Türkiye Büyük Millet Meclisinden sizleri tekrar saygıyla selamlıyor, çağdaşlığın, eğitimin, cumhuriyetin ve Kemalizmin meşalesi Artvin'in kurtuluşunun tüm ulusumuza ve Artvinlilere hayırlı olmasını diliyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)