Konu:İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın Tutukluğunun 4’üncü Yılını Doldurduğuna Ve Artvin’in “08haber” İsimli Yerel Haber Sitesinin Millî Eğitim Bakanlığının İstemiyle Engellenmesinin Nedenini Öğrenmek İstediğine İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:74
Tarih:06/03/2013


İZMİR MİLLETVEKİLİ MUSTAFA BALBAY’IN TUTUKLUĞUNUN 4’ÜNCÜ YILINI DOLDURDUĞUNA VE ARTVİN’İN “08HABER” İSİMLİ YEREL HABER SİTESİNİN MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞININ İSTEMİYLE ENGELLENMESİNİN NEDENİNİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Ben de sözlerimin başında -Mustafa Balbay dördüncü yılını doldurdu tutukluluğunun- bütün milletvekillerinin Parlamentoda yasama görevine katılmalarını diliyorum.

Artvin'de, Artvin'in en önemli yayın sitelerinden bir tanesi 08HABER. Artvin İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve diğer kurumlarda Millî Eğitim Bakanlığının resmî İnternet sitesinden "08haber.com" adresi tıklandığında "Bu site sakıncalı. İçeriğinden dolayı Millî Eğitim Bakanlığının istemiyle TÜRK TELEKOM AŞ tarafından engellenmiştir." şeklinde bir haber bulunmaktadır. Buradan soruyorum: 08HABER Artvin'in yerel gazetesidir. Haber değeri olan ve kamuoyunu yakından ilgilendiren, Artvin'in çıkarları ve geleceği doğrultusunda haber yapmaya devam eden bir yayın organıdır. Bu şekilde bir engellemenin hangi haklı nedeni vardır, bunu merak ediyorum.

Millî Eğitim Bakanlığından da şu sorulara yanıt vermesini bekliyoruz: "08haber.com" sitesi hangi gerekçeyle yasak içerikli sayılmıştır? İçeriğindeki sakıncalı haberler, yazılar ve makaleler nelerdir? Hangi mahkeme kararına dayanarak 08HABER gazetesinin erişimi engellenmiştir? Bu?

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)