Konu:Artvin İli Ardanuç-yalnızçam-ardahan Bağlantı Yolunun 2009 Yılında Biteceği Belirtilmesine Rağmen Bu Kadar Gecikmesinin Nedenlerini Ve Bu Yolun Ne Zaman Bitirileceğini Öğrenmek İstediğine İlişkin
Yasama Yılı:3
Birleşim:61
Tarih:05/02/2013


ARTVİN İLİ ARDANUÇ-YALNIZÇAM-ARDAHAN BAĞLANTI YOLUNUN 2009 YILINDA BİTECEĞİ BELİRTİLMESİNE RAĞMEN BU KADAR GECİKMESİNİN NEDENLERİNİ VE BU YOLUN NE ZAMAN BİTİRİLECEĞİNİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

UĞUR BAYRAKTUTAN (Artvin) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Artvin ili Ardanuç-Yalnızçam-Ardahan bağlantı yolu 62 kilometre uzunluğunda olup 31 kilometrelik bölümü Artvin ili Ardanuç sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1993 yılında başlayan bu yol çalışması hâlen devam etmektedir.

23'üncü Dönem Artvin Milletvekilimiz Sayın Metin Arifağaoğlu'nun 2009 yılında bakanlığa verdiği soru önergesinde, Sayın Bakan, ilgili yolun 2009 yılında bitirileceğini belirtmiştir ve benim tarafımdan 2011 Aralık ayında verilen soru önergesine de Sayın Bakan tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde "Söz konusu Ardanuç-Yalnızçam yolunun, projesine uygun bir şekilde, 2014 yılında tamamlanması planlanmaktadır." şeklinde bir yanıt verilmiştir.

Yolun 8,5 kilometrelik bölümü daha yeni ihale edilmiş bulunmaktadır. Bir yılan hikâyesine dönen ve yaklaşık yirmi yıllık bir süreye denk gelen bu çözümsüzlük ne zaman sona erecektir? Yolun yapımının bu kadar süre gecikmesinin nedenleri nelerdir? Bütün yöre halkının mağduriyetine yol açan bu gecikmeler ne zaman sona erecektir? Bütün Artvinliler ve Ardanuçlular bu yolu yakinen takip etmektedir.

Sayın Meclisin takdirlerine sunuyorum, teşekkür ediyorum.