Turkiye Buyuk Millet Meclisi

Türkiye - Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk GrubuGenel Bilgi

Parlamenter diplomasi çerçevesinde; parlamenterlerin ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme, çeşitli konularda  işbirliği ve görüş alışverişinin sağlanması, iki dost ülke parlamentoları arasında yakınlaşma, Parlamento üyelerinin tanışması ve ülkelerin tanıtımı için karşılıklı resmi ziyaretler düzenleyerek uluslararasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan karşılıklı diplomatik münasebetleri kapsamaktadır.

28.03.1990 tarih ve 3620 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisinin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri gereğince ve Dışişleri Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle iki ülke arasında Parlamentolar Arası
Dostluk Grupları oluşturulur.

 


Tarihçe

19. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman CEYLAN'dır.

20. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Halil YILDIZ'dır.

21. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Kemal KÖSE'dir.

22. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Muzaffer GÜLYURT'dur.

23. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı İbrahim HASGÜR'dür.

24. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Naci BOSTANCI'dır.

26. Yasama Dönemi Türkiye-Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Sebahattin KARAKELLE'dir.

Parlamento Tarihçesi

Devletin yönetim şekli,Parlamenter Cumhuriyettir.

Yasama Organı;
Kırgız Cumhuriyeti’nin yasama organı, Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi’dir (Kırgız Cumhuriyeti Meclisi). Kırgız Cumhuriyeti Meclisi, Kırgız Cumhuriyeti’nin 1991 yılında bağımsızlığının kazanmadan önce, 1990 yılında kurulan ve 350 milletvekilinden oluşan “Yüksek Kurul”du. Daha sonra Kırgız Cumhuriyeti Yüksek Kurulu, Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi olarak adlandırılmıştır ve Kırgız Cumhuriyeti’nin Egemenlik Bildirisi (1990) ile Bağımsızlık Bildirisini (1991) kabul etmiştir. Aynı Parlamento tarafından İlk Cumhurbaşkanı (1991), bağımsız Kırgız Cumhuriyeti’nin Anayasası (1993), Kırgız Cumhuriyeti’nin bayrağı, arması, milli marşı ve para birimi kabul edilmiştir.

Halihazırda Kırgız Cumhuriyeti Cogorku Keneşi toplam 120 milletvekilinden oluşmakta ve 5 yıllık dönem için seçilmektedir. Kırgız Cumhuriyeti’nin parlamenter yönetim sistemine geçmesi ile birlikte yapılan seçimlerde yeterince oy toplayan partilerden, belirlenen orana uygun olarak milletvekilleri seçilmektedir ve fraksiyon (parti grubu) oluşturulmaktadır. Fraksiyonlar kendi aralarında koalisyon oluşturup, iktidara geçebilirler. Cogorku Keneş, mevcut milletvekillerinden kendi Başkanı’nı ve Yardımcılarını seçer.

Cogorku Keneş yasama organı olarak Kırgız Cumhuriyeti’nin yasalarını kabul eder ve Kırgız Cumhuriyeti’nin Anayasası’na değişiklik getirir. Yasa tarafından kabul edilen süreç uyarınca uluslararası anlaşmaları onaylar ve fesh eder, Kırgız Cumhuriyeti’nin sınırlarına ilişkin sorunları çözer, ülke bütçesini ve yerine getirildiğine dair raporu onaylar, Kırgız Cumhuriyeti’nin idari-bölgesel yapısına ilişkin konuları çözer, hüküm affı belgelerini çıkarır, Referandum yapılmasına ilişkin Yasayı kabul eder, Cumhurbaşkanlık seçimlerini kabul eder ve diğer yükümlükleri mevcuttur.

 

Sosyal Medya

Kurumsal Facebook Adresi Kurumsal Twitter Adresi RSS Aboneliği Gunluk Haber Aboneliği Genel Kurul Facebook Adresi Genel Kurul Twitter Adresi Web Yoneticisine Mesaj
Sosyal Ağlarda TBMM

Arama

TBMM'yi Ziyaret

Randevulu Okul Gezisi

Rehber Eşliğinde Gezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tanıtımı kapsamında ziyaretçilerin rehber eşliğinde gezdirilmesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan bir program dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

 

 

 

 

E-devlet Üzerinden Randevu

E-devlet Linki

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etmek için e-Devlet üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz.

e-Devlet Linki

Halk Günü

Halk Günü

Milli İradenin kalbinin attığı yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tüm vatandaşlarımızın ziyaretine açılmıştır. Her ayın ilk Cumartesi günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında önceden herhangi bir randevu almaksızın saat başı gerçekleştirilen gezi programlarına katılabilmek için TBMM Dikmen Kapısına gelmeniz yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

 

 

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzes

'Birinci Millî Mimarlık Dönemi Üslubu'nun Ankara'daki ilk örneklerinden olan I.TBMM Binası, 1920-1924 yılları arasında Kurucu Meclis olarak da görev yapan Gazi Meclis tarafından kullanılmıştır. Halen TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı uhdesinde Kurtuluş Savaşı Müzesi (I.TBMM Binası) olarak hizmet vermektedir.

Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanal Tur

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sanal olarak gezebilirsiniz.

TBMM Sanal Tur Gezisi

Engelsiz Meclis

İşitme Engelliler

Rehber Eşliğinde Gezi

Yasama ve Denetim Hizmetlerine İlişkin Tanıtım Videolarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Youtube Erişim Linki